reklama

NASA vyhlásila soutěž na vývoj humanoida, chce tím najít své budoucí naděje

NASA uspořádala veřejnou soutěž na výrobu humanoidního robota. Vítěz může vyhrát milion dolarů. Ředitel České kosmické kanceláře a viceprezident Mezinárodní astronautické federace Jan Kolář řekl, že soutěž je určena především pro mladé programátory a vysokoškolské instituce. NASA tak do svého týmu hledá i potenciální a talentované kolegy, které jí pomohou vytvořit robota schopného pomoci astronautům při misi na Mars. 

Mohlo by vás zajímat

Pracovní označení soutěžního robota je Robonaut 5. V současnosti NASA ovšem testuje na mezinárodní stanici ISS Robonauta 2. Vyšší stupeň naznačuje skutečnost, že jde o robota, jenž bude zkonstruován až za více let. Robot bude sloužit jako pomocník při misi na Mars a pro astronauty bude vykonávat podpůrné činnosti. Blíže půjde například o postavení nebo opravování obydlí.

„Modelová situace říká, že by měl být schopen zkontrolovat, v jaké situaci se bude nacházet stanice na Marsu potom, co prošla písečnou bouří. Robot musí zjistit rozsah škody, musí ji eventuálně napomoct uvést do chodu,“ řekl Kolář na rádiu Zet.

Robot musí konkrétně podle Koláře být schopen nastavit anténu správným směrem, opravit energetické zařízení, dát dohromady panelové sluneční články nebo opravit poškozenou hermetizaci obydlí. Toto všechno by měli být programátoři po softwarové stránce schopni zajistit.

„Podle mého názoru se soutěže zúčastní především mladá generace. Ta je totiž velice výkonná v programování. Víme o tom, že studenti už i na středních školách ale především na vysokých školách, se touto problematikou intenzivně zabývají,“ sdělil Kolář.

Ten ovšem nevylučuje ani účast komerčního sektoru, který bude mít o samotnou soutěž rovněž zájem. Kolář dává ovšem větší šance dříve zmíněným mladším generacím.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru. Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

NASA vyhlásila soutěž na vývoj humanoida, chce tím najít své budoucí naděje Foto: NASA_1258.03/Credit:N.A.S.A/SIPA/1308121301

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.