reklama

„Naším cílem není konkurovat taxislužbám, chceme ulevit dopravě,“ říká ředitel Uberu

Firmy nabízející alternativní způsob přepravy nechtějí konkurovat běžným taxislužbám. Jejich cílem je ulevit dopravě a centrům měst. Říká to alespoň generální ředitel společnosti Uber pro Českou a Slovenskou republiku Tomáš Peťovský. Na rádiu Zet také uvedl, že využívání alternativního způsobů dopravy, jako je například spolujízda, je efektivnější než jezdit svým vlastním automobilem. 

Mohlo by vás zajímat

„Pro mě alternativní přeprava znamená možnost volby. Každé moderní město potřebuje všechny možnosti přepravy. Myslím si, že možnosti a služby typu Uber představují další doplněk palety, jak se lidé mohou ve městě přepravovat, jestli pomocí MHD, taxíkem, na kole nebo využíváním svých automobilů,“ řekl Peťovský na rádiu Zet.

Uber v současné době působí s ohledem na Českou republiku pouze v Praze. O službu je velký zájem. Využívají ji více než 110 tisíc cestujících. Pro americkou firmu pracuje 1100 partnerských šoférů. Uber plánuje další expanzi. Nyní se začne soustředit na Brno a podle Peťovského nevylučuje ani další česká města.

V Brně nicméně byla firma nucena svoji službu přerušit. Pozastavením reagovala na předběžné opatření, jímž soud firmě zakázal v Brně provozovat taxislužbu za podmínek, za jakých ji Uber nabízí. V Brně přitom začal Uber fungovat teprve od února. 

Klíčový je menší počet aut ve městech

Lidé v rámci Uberu mohou využít i služby takzvaného real-time ridesharingu. Konkrétně pak jde o sdílení vašeho automobilu na velmi krátký čas prostřednictvím chytrého telefonu s využitím služeb, jako je GPS. „Myslím si, že výhody ridesharingu nebo sdílení aut jsou velice jednoduché. Jde o finanční nebo ekologické důvody. Když dostanete víc lidí do menšího počtu aut, tak ulevíte centrům měst, které jsou přeplněné automobily. To jsou důvody, kvůli kterým by se mělo sdílení aut podporovat,“ myslí si Peťovský.

Společnosti nabízející alternativní způsob přepravy se snaží být co nejvíce efektivní. Pokud si člověk požádá prostřednictvím svého mobilního telefonu o odvoz, tak algoritmus aplikace nalezne nejbližší vozidlo v jeho okolí. Zákazník si ovšem nemůže vybrat řidiče na základě ceny nebo typu automobilu. To by následně podle Peťovského porušilo princip maximální efektivity.

„Je to zajištěné tak, aby auta nemusela jezdit přes půlku města. Snažíme se využít auta a čas partnerských šoférů maximálně efektivně. Ceny jsou zároveň cenově dostupné. V kombinaci MHD a Uberu se vám to vyplatí finančně i časově daleko více, než abyste vlastnili automobil a využívali jej na cestu do města,“ sdělil Peťovský na rádiu Zet. 

Problémy ve světě

Uber svou službu poskytuje v mnoha zemích světa a mnohde se dostal do sporu s místními samosprávami. Otázkou Uberu se bude letos zabývat i Soud EU, a to na podnět obchodního soudu v Barceloně, který projednává žalobu profesní organizace sdružující řidiče taxislužeb v Barceloně proti filiálce Uberu ve Španělsku za nekalou soutěž. Barcelonský soud má za to, že pro řešení jím projednávaného sporu je nezbytný výklad několika ustanovení unijního práva.

K problému se navíc nedávno vyjádřil generální advokát Soudu Evropské unie Maciej Szpunar, podle kterého je možné uložit Uberu povinnost opatřit si licence a povolení podle příslušných zákonů zemí, v nichž je aktivní. Soud EU se může, ale nemusí ve svém rozhodování tímto názorem řídit, ale většinou tak činí.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s generálním ředitelem Uberu pro ČR a SR Tomášem Peťovským. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

„Naším cílem není konkurovat taxislužbám, chceme ulevit dopravě,“ říká ředitel Uberu Foto: Prathan Chorruangsak / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

    Společnost ·

    Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…

  2. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.