reklama

Nečekaný krok ECB oživí akciové trhy. Otázkou je, zdali růst podpoří reálná čísla

Evropská centrální banka (ECB) včera učinila krok, který analytici nepředpovídali. Snížila své veškeré úrokové sazby, posílila program nákupu dluhopisů a nabídla bankám nové kolo levných úvěrů. ECB tím chce posílit ekonomiku eurozóny. V důsledku toho čeká podle investičního analytika z Broker Consulting Martina Nováka akciový trh růst. Otázkou však je, zdali bude růst podpořený reálnými hospodářskými výsledky.

Mohlo by vás zajímat

ECB chce svým novým krokem rozpohybovat ekonomiku eurozóny a dosáhnout svých inflačních cílů. Jde přitom o podobné zájmy a kroky, jež má i Česká národní banka.

„Cíl je jasný, jde o pomoc evropskému prostoru, pomoci úvěrování bank, rozpohybování ekonomiky, vložení více peněz do ekonomiky, díky tomu získat více investic, přinést očekávaný hospodářský růst a ruku v ruce s tím i rozpohybovat inflaci,“ řekl Novák.

Současný rozsah uvolnění měnové politiky ECB analytici podle Nováka vůbec nepředpovídali. Naopak prognostikovali výrazně mírnější kroky. ECB tak jedná podle pouček ekonomických makroekonomů. Jestliže chce ekonomiku překvapit, pak musí učinit neočekávaný krok.

Novák hovořil o tom, že rizika vycházejí z neskutečně velkého objemu levných peněz. Díky tomu se realizují projekty, k nimž by za běžných okolností nedošlo. Jejich rentabilita je nastavena na současnou situaci a ve chvíli, kdy ECB sáhne ke zvýšení úrokových sazeb u korporátních a hypotečních úvěrů, tak se klienti bank, firmy a fyzické osoby dostanou do problémů.

Jelikož ECB zahrnula do nákupního programu kvantitativního uvolňování i korporátní dluhopisy investičního stupně, tak bere vyváženému klientovi podle Nováka jakoukoli šanci dosáhnout zajímavých zisků. Investor tohoto typu je pak nucen sáhnout po rizikovějších aktivech. Poté mu již zbývá si vybrat pouze z dluhopisů neinvestičního stupně, akcií nebo komodit.

„Co to znamená v reálu? Samozřejmě investoři přesměrují své investice do těchto sektorů a akciový trh zažije růst. Otázkou je, zdali je ten růst podpořen nějakými reálnými čísly – to znamená nějakými skutečnými hospodářskými výsledky,“ uvedl Novák na rádiu Zet.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s analytikem z Broker Consulting Martinem Novákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Nečekaný krok ECB oživí akciové trhy. Otázkou je, zdali růst podpoří reálná čísla Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.