reklama

Největší exportéři a importéři zbraní: V infografice figuruje i Česko

Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) zveřejnil novou zprávu o celosvětovém importu a exportu zbraní. Portál Statista ve spojitosti s tím vydal infografiku, která referuje o exportních a importních údajích od roku 1950. V této souvislosti není žádným překvapením, že největšími vývozci jsou Spojené státy americké a Rusko. V nové statistice figuruje i Česká republika.

Mohlo by vás zajímat

USA vyvezly od roku 1950 zbraně podle indikátoru TIV za 673 miliard. Na druhé straně Rusko prodalo výzbroj za 588 miliard. Na třetí pozici poté figuruje Velká Británie s dodávkami za 140 miliard.

Česká republika se umístila na osmém místě, když prodala zbraně v celkové hodnotě 31,25 miliard. Je zapotřebí brát v potaz, že data jsou sbírány i v době Československa, kdy jsme byli součástí Sovětského svazu. To samé platí částečně i pro Německo, které od srpna 1961 až do prosince 1989 rozdělovala Berlínská zeď na východní (Německá demokratická republika – NDR) a Západní Německo.

Zdroj: Statista

Důležité je se zaměřit i na importní země. USA například během posledních pěti let prodaly téměř polovinu zbraní do zemí Blízkého východu a Saúdské Arábii. Mezi těmito zbraněmi figuruje i spousta sofistikovaných západních zbrojních systémů. Tento region zaznamenal v posledním desetiletí zdvojnásobení dovozu zbraní. Ze Spojených států pak konkrétně představoval od roku 2013 do roku 2017 dvaatřicet procent dovozu ze všech prodaných zbraní na světe. Nejvíce peněz do zbrojení investovala podle SIPRI právě Saúdská Arábie.

 Zdroj: YouTube / AIRBOYD: Boeing P-8 Poseidon

Velký zájem o zbrojení projevuje rovněž Indie. Ta oproti letům 2008 až 2012 v období 2013 až 2017 investovala do své armády o 24 procent více finančních prostředků. Výdaje na obranu uskutečnila kvůli eskalujícímu napětí v Pákistánu na jedné straně a Číně na druhé. Indie má sice své zbrojní společnosti, které například stojí za výrobou stíhaček Tejas a vrtulníků Dhruv. I přesto technologicky zaostávají za Čínou nebo Ruskem.

Zdroj: Statista

Do Indie například z Ruska proudilo mezi lety 2013 až 2017 okolo 62 procent zbraní. Významného dodavatele pro Indii ovšem představují i USA, s kterými její vláda podepsala smlouvy na námořní hlídkové letouny Boeing P-8 Poseidon, strategické transportní letouny Boeing C-17 a vrtulníky AH-64E Apache.

 Zdroj: Youtube / WarLeaks - Daily Military Defense Videos & Combat Footage: Vrtulník AH-64E Apache

SIPRI používá pro obchod se zbraněmi takzvaný indikátor TIV. Ten zohledňuje finanční i strategickou hodnotu zakázky. Zaměřuje se pouze na skutečně dodané zbraně.

 

Zdroj: Statista, Youradio News

 

Největší exportéři a importéři zbraní: V infografice figuruje i Česko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trápí CEFC vysoké úroky z úvěrů?

  Byznys ·

  Čínská skupina CEFC China Energy si v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně. S odvoláním na…

 2. Zástupci CDU/CSU a SPD podepsali koaliční smlouvu

  Společnost ·

  Zástupci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dnes v Berlíně podepsali koaliční smlouvu. Stalo se tak téměř šest měsíců po parlamentních volbách. Vel…

 3. Škoda Auto hlásí rekordní únor

  Byznys ·

  Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto měla nejlepší únor za 123 let existence firmy, svým zákazníkům po celém světe dodala 92.800 vozů. Je to nárůst o 14,3 procenta …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.