reklama

Největší létající stroj světa Airlander 10 chystá svůj první start

Britský letecký výrobce Hybrid Air Vehicles oznámil, že je jeho Airlander 10, který je největším létajícím strojem planety, připraven ke svému prvnímu startu. Jedná se o hybrid vzducholodi s letadlem. Podle leteckého publicisty Martina Salajky může stroj díky svým vlastnostem přispět v nákladní dopravě nebo k ekologickým pozorováním.

Mohlo by vás zajímat

Podle výrobce má totiž Airlander 10 velmi nízké náklady na letovou hodinu. Létat s posádkou dokáže až 5 dní v kuse a bez lidské obsluhy až tři týdny. „Uvažuje se o něm v tom smyslu, že by to byl levný prostředek k dlouhodobému pozorování,“ uvedl Salajka. Mohl by tak sloužit například k ekologickým monitorovacím letům nebo jako vysílací stanice. Unikání vlastností je ale podle něj zejména jeho rekordní nosnost. Airlander by tak mohl například vozit těžký stavební materiál.

Podle Salajky projekt původně vznikal pro americkou armádu. „Když se kvůli financím Američané tohoto projektu vzdali, tak se začala vyvíjet civilní verze, o které mluvíme dnes,“ vysvětloval na rádiu Zet publicista. Stroj je křížencem letadla se vzducholodí. Stejně jako letadlo je Airlander 10 poháněn klasickými leteckými motory a je vztlakovým tělesem. „Se vzducholodí nebo balónem má společné to, že je to obrovské doutníkovité těleso, které je naplněno bezpečným héliem, který umožňuje jeho let,“ řekl Salajka.

S jeho nadměrnou rozlohou jsou ale také spojována i jeho největší rizika. Jeho lety budou podle Salajky hodně závislé na stavu počasí. „Zatímco dopravní letadla mají velmi silné motory, které si dokáží poradit například s větrem, tak Airlander by asi měl trochu problém, kdyby se zhoršilo počasí a začalo víc foukat,“ uvedl.

 

 

Celý rozhovor s leteckým publicistou Martinem Salajkou o Airlanderu 10 si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Největší létající stroj světa Airlander 10 chystá svůj první start Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.