reklama

Největšími protivníky Mugabeho byly kapitalismus a kolonialismus, ekonomika jej nezajímala

V Zimbabwe skončila jedna velká éra. Pomyslné kormidlo země přebírá nový prezident Emmerson Mnangagwa. Jakým vládcem byl jeho předchůdce Robert Mugabe? Více už se dozvíte v novém článku, který publikoval zpravodajský portál BBC. 

Mohlo by vás zajímat

Mugabe se stal člověkem představujícím doslova synonymum pro Zimbabwe. Nyní po 37 letech u moci rezignoval. Někteří lidé jej budou vnímat jako hrdinu, který zajistil nezávislost a ukončil vládu bílé menšiny. Vzhledem k rostoucímu počtu kritiků se tento vysoce vzdělaný politik stal karikaturou afrického diktátora, jenž zničil celou svoji zemi, aby se udržel u moci.

Vlády jej nakonec zbavily ty samé bezpečnostní jednotky, které mu v minulosti pomáhaly zastrašovat opozici a zasluhovaly se tak o upevnění jeho moci. Trpělivost ale musela jednou skončit. Vše vygradovalo propuštěním viceprezidenta Emmersona Mnangagwy. Mugabe tím chtěl podle BBC vydláždit cestu ke trůnu své mladší manželce Grace.

Třiadevadesátiletý Mugabe přežil v minulosti řadu krizí. Ta současná byla nad jeho síly a jeho bývalí spolupracovníci dali přednost Mangagwovi. Na povrch se dostává klíčová otázka, zdali Mangagwa přinese změnu, kterou si Zimbabwe zasluhuje. 

Před volbami v roce 2008 Mugabe prohlásil: „Jestliže prohrajete ve volbách a lidé vás nepodpoří hlasy, tak je čas opustit politiku“. Bohužel ale šlo o pouhé slovíčkaření. V následujících prezidentských volbách ale došlo pro diktátora ze Zimbabwe k nečekanému zvratu. Jeho protivník Morgan Tsangirai totiž zvítězil v prvním kole voleb. Mugabe poté prohlásil, že „jenom bůh“ by jej dokázal zbavit prezidentské funkce. Kvůli nátlaku Mugabeho ale Tsvangirai druhé kolo bojkotoval a vzdal se možnosti stát se novým prezidentem. Opoziční politik se takto rozhodl i kvůli tomu, aby zachránil životy svých stoupenců. Mugabe nicméně musel i přesto učinit ústupek a Tsvangiraie tak jmenoval předsedou vlády. Čtyři roky musel sdílet vládu se svým protivníkem. O prezidentské křeslo ovšem nepřišel. V roce 2013 Mugabe nicméně zvítězil drtivě v dalších volbách.

ČASOVÝ HARMONOGRAM:

ROK SOUBĚH UDÁLOSTÍ
1924 narození
1964 uvěznění rhodéskou vládou
1980 vítězství ve volbách o nezávislost
1996 za ženu si bere Grace Marufu
2000 prohrává v referendu - Mugabeho milice napadají bělošské farmy a opoziční síly
2008  v prvním kole prezidentských voleb jej poráží Tsvangirai. Druhého kola se opoziční politik ale nezúčastní
2009 uprostřed ekonomického kolapsu skládá Tsvanigrai přísahu. Ve znesvářené vládě vydrží sedm let
2017 zbavuje moci dlouholetého spojence a viceprezidenta Emmersona Mnangagwu. Tím se snaží vydláždit cestu své manželce. Dochází k vojenskému převratu a Mugabe se vzdává funkce prezidenta

 

Mugabe svůj vládnoucí styl nezměnil ani po 37 letech u moci. Na svět nahlížel stále ze stejného úhlu pohledu. Jeho Zimbabwská africká národní unie – Vlastenecká fronta neúnavně bojovala proti dvojímu zlo, jež představoval kapitalismus a kolonialismus.

Všichni kritici byli potlačováni a nálepkováni za zrádce a odpadlíky. 

Zimbabwské ekonomické problémy Mugabe vždy svaloval na vrub západních zemí vedených Velkou Británií. Ti se jej podle jeho slov snažili zbavit kvůli zabraným bělošským farmám. Jeho kritici jej obviňovali z toho, že nemá ponětí o tom, jak funguje moderní ekonomika.

Mugabemu se dařilo úspěšně rozdělovat zimbabwskou společnost. Reformovat její prostředí a nastartovat tamní ekonomiku nebylo ovšem v jeho silách. Využíval pouze politické síly. Mugabe kdysi prohlásil, že země nemůže nikdy zbankrotovat. Řekl to uvnitř státu s nejrychleji klesající ekonomikou a roční inflací, která v červenci roku 2008 dosahovala na 231 milionů procent. Tou dobou se zdálo, že Mugabe chce tuto teorii testovat na vzorku své vlastní země.

Profesor ze Zimbabwské univerzity Tony Hawking jednou prohlásil, že „Kdykoli se ekonomika dostane do cesty politice, tak politika vždy zvítězí“.

V roce 2000, kdy se Mugabemu postavila do cesty poprvé silná opozice, zničil jednu z nejvíce progresivní ekonomik celé Afriky. Učinil tak kvůli tomu, aby si zachoval v zemi svoji moc. Zabavil bělošské farmy, jež podle BBC tvořily páteř zimbabwské ekonomiky. Z čistě politického hlediska tato skutečnost představovala pro Mugabeho vítězství. U moci totiž díky tomu setrval dalších 17 let. 

Nyní si Zimbabwe může alespoň na chvíli oddechnout. Vše bude ovšem zálež na novém vůdci, který z historického hlediska kvůli své tvrdé povaze získal přezdívku „krokodýl“. V minulosti stál po boku Mugabeho u etnických čistek a korupce. Ve vzduchu stále visí mnoho neznámých. Mangagwa v minulosti pracoval podle Lidovek.cz jako šéf bezpečnosti, šéf rozvědky a řídil i stranický rozpočet.

Mangagwa se měl podle Lidovek.cz v osmdesátých letech podílet na etnických masakrech. V roce 1983 pak stál u vedení brutálních represí pořádkových sil uvnitř protistátně zaměřených provinciíí Matabeleland a Midlans. Důsledkem nich poté zemřelo okolo 20 tisíců lidí.

 

 

Zdroj: BBC, Lidovky, Zet

Největšími protivníky Mugabeho byly kapitalismus a kolonialismus, ekonomika jej nezajímala Foto: President of Russia: Robert Mugabe

reklama

Další články

  1. Zeman chce Babiše jmenovat premiérem 6. prosince

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman má v úmyslu jmenovat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše předsedou české vlády 6. prosince. Plánovanou menšinovou vládu hodlá jmenovat 15. prosince. Ve…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.