reklama

Nejvyšší správní soud přepočítá preferenční hlasy ODS ve Středočeském kraji

Nejvyšší správní soud (NSS) si vyžádal volební dokumentaci z poloviny Středočeského kraje. Na základě ní zkontroluje preferenční hlasy pro kandidáty ODS v 915 okrscích. Učiní tak kvůli pochybnostem  o správnosti započtení preferenčních kroužků.

Mohlo by vás zajímat

„V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával,“ řekl ve čtvrtek novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se zapojí stovka zaměstnanců.

Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání. O den později má poprvé zasednout Sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno a vyřešit všechny volební stížnosti.

Soud o přepočtu ve Středočeském kraji rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není zohledněný. Podobné problémy zaznamenali i jeho známí. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS v kraji.

Zejména jde o nezapočítané hlasy z rubové strany hlasovacího lístku a chybné připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

Za ODS v kraji získali mandát Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Podle voličské stížnosti některé okrskové volební komise nezapočítaly preferenční hlasy pro Martina Kupku, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo.

Soud po sněmovních volbách obdržel 77 stížností, vyřídit jich má ještě asi čtyři desítky. I některé další poukazují na problémy s připočítáváním preferenčních hlasů, jde konkrétně o čtyři okrsky na Plzeňsku. Langášek připustil, že chyby se mohly vyskytnout i jinde - soud se ale může zabývat jen tím, co zpochybní řádně podaná stížnost.

Sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

 

Zdroj: ČTK

Nejvyšší správní soud přepočítá preferenční hlasy ODS ve Středočeském kraji Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.