reklama

Neslyšící vyhlížejí technologii, která převede znakovou řeč do mluveného slova

Speciální senzory umístěné na lidském těle by v budoucnu mohly převádět gesta ve znakovém jazyce do angličtiny. Mohly by tak vyřešit problém v komunikaci mezi neslyšícími a těmi, kteří znakové řeči nerozumějí. Vědci z Texaské A&M Univerzity už podle serveru Livescience.com vyvíjejí zařízení, které dokáže snímat pohyby a svalovou činnost horních končetin u člověka. 

Mohlo by vás zajímat

Přístroj bude schopný překládat gesta člověka do mluvené řeči pomocí dvou odlišných senzorů. Jeden bude rozpoznávat pohyb v zápěstí a další bude snímat pohyb svalů v rameni. Speciální software pak podle Livescience.com bezdrátově obdrží nasnímané informace a převede je do anglického jazyka.

„Většina stávajících technologií je založena na vizuální nebo kamerové bázi řešení,“ řekl vedoucí výzkumník studie z fakulty biomedicínského inženýrství na Texaské A&M Univerzitě Roozbeh Jafari. Současné návrhy však nejsou podle Jafariho dostačující. Lidé dorozumívající se znakovou řečí totiž často používají gesta rukou kombinovaná se specifickými pohyby prstů.

„Myslím si, že bychom se měli zaměřit na kombinaci pohybových senzorů se svalovou aktivitou,“ uvedl Jafari pro server Livescience.com.

Hlavní nevýhodou prototypu je podle Jafariho skutečnost, že systém před využitím vyžaduje zaškolení každého uživatele. Tento proces zahrnuje opakování gest rukou několikrát za sebou, což může trvat až 30 minut. Problém spočívá v tom, že každý člověk má jinou stavbu těla a odlišnou svalovou strukturu, vysvětlil vedoucí výzkumník.

Jafari nicméně serveru Livescience.com řekl, že stávající problémy jsou způsobené tím, že prototyp vznikl velmi rychle. Dvěma postgraduálním studentům trvalo vytvoření zařízení pouhé dva týdny. Vědci jsou proto přesvědčeni, že zařízení se díky dalšímu vývoji stane mnohem vyspělejším. 

 

 

Zdroj: Livescience.com, Zet

Neslyšící vyhlížejí technologii, která převede znakovou řeč do mluveného slova Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Spojené státy chtějí registrovat majitele dronů

    Společnost ·

    Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní r…

  2. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.