reklama

Neuvěřitelné vojenské zbraně, o kterých jste ještě neslyšeli

Historie je plná záchvatů lidské vynalézavosti. Oblast konstruování zbraní není výjimkou. Ať už byly v naší vojenské historii zbraně více důmyslné nebo naopak nepraktické a kruté, přinášíme vám nejkurióznější z nich.

Mohlo by vás zajímat

1. Netopýří bomba (The Bat Bomb)

Tuto zbraň vyvinuly Spojené státy pro boj proti Japonsku během druhé světové války. Každá bomba obsahovala 40 hibernujících netopýrů. Každý z nich pak na sobě měl připoutanou malou napalmovou bombu s časovačem. Součástí konstrukce byly také malé padáky, které měly netopýrům dát čas k tomu, aby z bomby vyletěli ven. Nebozí netopýři pak měli explodovat v místě, kde se rozhodli najít nový domov. Při cvičení však netopýři podpálili vlastní základnu a od nápadu se upustilo.

 

2. Sovětský ekranoplán

Zdroj: commons.wikimedia.org

Ekranoplán je stroj na pomezí letadla, vznášedla a lodě.  Dokáže se totiž pohybovat i jen 4 metry nad zemí. I když byla tato technologie známá ještě před druhou světovou válkou, skutečný vývoj zaznamenala až v 60. letech v Sovětském svazu. Zde byl postaven více než devadesátimetrový kolos, který velikostí překonal všechna letadla a rychlostí jakoukoliv loď. Byl také schopný nést jaderné hlavice. Nikdy však nevstoupil do širokého výroby a nebyl použit v akci. 

 

3. Letadlonosné ponorky

Na vrcholu druhé světové války používalo japonské císařské námořnictvo sérii ponorek Sen Toku I-400. Tyto ponorky byly dostatečně velké na to, aby pod vodou nesly tři letadla Aichi M6A Seiran pod vodou a vynořit se s nimi kdekoliv bylo třeba. Tyto ponorky byly také vybaveny torpédy. Ačkoliv jich japonská armáda zamýšlela vyrobit 18, dokončila jen tři z nich.

 

4. Holubem řízené střely

Zdroj: Youtube / Donspigeons

Střely naváděné holuby vynalezl behaviorista Burrhus Frederic Skinner. Střela měla řadu čoček na přední straně, které přenášely kompletní obraz zvenčí na malou tabulku uvnitř komůrky, ve které byl holub. Skinner vycvičil holuby, aby zobali na určité cíle. Tím, jak zobali do destičky, naváděli raketu na cíl. Přestože systém fungoval, Skinnerův projekt byl zrušen.

 

5. Atomové dělostřelectvo

Jaderné zbraně nejsou jen bomby a rakety, které ničí celá města. V období studené války se také objevila myšlenka „Taktických jaderných zbraní“, která zahrnovala děla, která odpalovala jaderné hlavice na cíle přímo v bojišti. 

 

 

 

Zdroj: Bussiness Insider, Prima ZOOM, Zet

Neuvěřitelné vojenské zbraně, o kterých jste ještě neslyšeli Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. TOP 10 nejdražších měst světa

    Společnost ·

    Světový vydavatel analýz The Economist Intelligence Unit sestavil žebříček nejdražších měst světa. Na jeho špici figurují dvě asijská města. Na rozdíl od těch evropský…

  2. Lufthansa dosáhla v pololetí rekordního zisku

    Byznys ·

    Německá letecká firma Lufthansa zaznamenala v prvním pololetí rekordních výsledků. Očištěný provozní zisk se téměř zdvojnásobil na 1,04 miliardy eur (27,2 miliardy kor…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.