reklama

Nezaměstnanost na Slovensku dosáhla nového minima 5,72 %

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v únoru dosáhla nového minima na úrovni 5,72 procenta z 5,88 procenta v lednu. Informace vycházejí z úterních údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost v zemi klesá nepřetržitě od léta roku 2016, dlouhodobě je ale vyšší než v ČR, kde letos v únoru míra nezaměstnanosti činila 3,7 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, v únoru na Slovensku klesl oproti lednu o více než 4600 osob na 158 444 lidí. Oproti loňsku ubylo přes 70 000 nezaměstnaných.

Úřady práce na Slovensku v únoru evidovaly více než 78 000 neobsazených pracovních pozic u zaměstnavatelů. Podniky hledají pracovníky hlavně na různé dělnické pozice.

Nezaměstnanost na Slovensku se snižuje v době pokračujícího ekonomického růstu, který by měl letos zrychlit nad čtyři procenta i díky očekávanému zahájení produkce v budované továrně automobilky Jaguar Land Rover.

Slovenské firmy si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a v uplynulém období začaly ve větším počtu zaměstnávat cizince. Na začátku května začne na Slovensku platit zákon, na jehož základě dojde ke zjednodušení podmínek pro zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU v nedostatkových profesích a v regionech s nezaměstnaností nižší než pět procent. Opatření, které reálně vstoupí do praxe po vytvoření seznamu nedostatkových profesí, se dotkne zejména rozvinutějších regionů na západě a jihu Slovenska.

 

 

Zdroj: ČTK

Nezaměstnanost na Slovensku dosáhla nového minima 5,72 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dohoda o vystoupení Británie z EU se zvolna rýsuje

    Společnost ·

    Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se v intenzivních jednáních během minulých dní a nocí shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU. Novinářům to n…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.