Peníze hýbou současným světem, ale zároveň jsou jedním z největších moderních tabu. Chudoba patří nejen k velkým globálním problémům, ale týká se také České republiky. Podle sociologa Daniela Prokopa přitom byla ještě nedávno velká část politiků i novinářů přesvědčena, že zde takzvaná materiální deprivace neexistuje. I tento mýtus se snažil Prokop vyvrátit na přednášce k výstavě s názvem Duše peněz v Centru současného umění DOX.
Načítám archiv.
Mohlo by vás zajímat
Právě postoj, zda chudoba existuje, nebo neexistuje, je podle Prokopa jedním z hlavních mýtů. Podle něj má chudoba více úrovní. „Málokdo v Česku trpí chudobou úrovně, která je například v Kambodži,“ řekl sociolog na rádiu Zet. V evropských poměrech ale extrémní chudoba už znamená problémy s placením nájmu nebo také neschopnost dovolit si základní spotřebiče. Takových lidí je v České republice kolem 6 až 8 procent.
Podle Prokopa je toto číslo relativně nízké, problém ale vidí jinde. „Problém v České republice není ani tak extrémní chudoba, která je redukovaná dejme tomu poměrně rovnostářskými důchody a sociálním systémem. Větším problémem v Čechách je to, že hodně lidí pracuje a přesto je chudobě blízko na dohled,“ řekl. To jsou například lidé, kteří si nemohou dovolit náhlé výdaje kolem devíti tisíc korun a žijí de facto od výplaty k výplatě.
„Hodně velkou dobu v ekonomické krizi tady panoval diskurs, že chudoba v Čechách neexistuje, že si jen lidi moc stěžují,“ uvedl Prokop. Tento názor ale podle něj vyplynul zejména z ukazatele, jakým se chudoba měří. Z relativní příjmové chudoby. „Ta je měřena tím, kolik lidí je pod 60 procenty příjmového mediánu. To je v Čechách relativně málo – okolo 9 až 9,5 procenty. Problém tohoto ukazatele je, že je mezinárodně nesrovnatelný. Ten příjmový medián, ze kterého se to počítá, je v ostatních zemí úplně někde jinde,“ řekl sociolog a dodal, že životní úroveň člověka na hranici chudoby ve Švédsku je třeba dvakrát větší než v Čechách.
Právě tyto mýty Prokop osvětloval v rámci právě probíhající výstavy Duše peněz v Centru současného umění DOX. „Výstava tematizuje kult peněz v dnešní společnosti, kde jich je na jedné straně velké množství a na druhé straně někde absolutně chybí,“ řekl k projektu Prokop. Výstava končí 6. června.
Celý rozhovor se sociologem Danielem Prokopem si můžete poslechnout v playeru výše.
Zdroj: Zet