reklama

O EET se má ve Sněmovně rozhodnout 10. února, opozice připravuje ústavní stížnost

Poslanecká sněmovna by měla hlasovat o zavedení elektronické evidenci tržeb ve středu 10. února v 11 hodin. Prosadila to dnes vládní koalice na návrh předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Podle představitelů pravicové opozice TOP 09 a ODS je toto prosazení protizákonné. Poslanci těchto stran se rozhodování o Faltýnkově návrhu na protest neúčastnili, přidala se k nim i většina frakce Úsvitu.

Mohlo by vás zajímat

Pravice mluví v souvislosti s postupem koalice o ústavní stížnosti. „Pokud koalice násilně prosadí zákon, který poškodí statisíce slušných a pracovitých lidí, obrátíme se na Ústavní soud,“ uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Spor se vedl o to, zda Faltýnek mohl navrhnout pevné hlasování o zákonu jako procedurální návrh. „Nejde o procedurální návrh v mezích zákona,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Spolu se Stanjurou vyzýval předsedajícího Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby hlasování o něm neumožnil. „Jsem přesvědčen, že jednám v souladu s jednacím řádem,“ opáčil Bartošek. Později novinářům řekl, že postup konzultoval a že Sněmovna se může jako suverén usnést na tom, který den bude o zákonu hlasovat. „Opozice je momentálně vzteklá z toho, že jsme našli recept na jejich obstrukce,“ soudí místopředseda Sněmovny Bartošek.

Pravici se předtím nepodařilo prosadit jeho odvolání z pozice předsedajícího, námitku proti Bartoškově postupu ani návrh, aby Sněmovna o zákonu hlasovala až po řádném skončení rozpravy v nynějším závěrečném čtení normy.

„Pokud je vyčerpaná diskuse, tak to není nic, co by nebylo možné,“ řekl k dnešnímu rozhodnutí dolní komory místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Přítomní komunističtí poslanci hlasovali proti Faltýnkově návrhu.

Koalice už před týdnem prosadila omezení řečnické doby poslanců, kteří se řádně hlásí do debaty, nejvýše na dvakrát deset minut. V době hlasování o Faltýnkově návrhu byly v rozpravě přihlášeny dvě desítky poslanců, následně jejich počet vzrostl na 35. Ve dvou hodinách, které by měly 10. února do hlasování ještě zbývat, se na všechny nedostane.

Poslanci dosud strávili nad závěrečným schvalováním předlohy více než 23 hodin.

 

 

Zdroj: ČTK

O EET se má ve Sněmovně rozhodnout 10. února, opozice připravuje ústavní stížnost Foto: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.