reklama

O veřejný prostor se musíme zajímat sami, říká spolupořadatelka Landscape Festivalu

Druhý ročník pražského Landscape Festival, který se letos odehrává převážně v prostorách Nákladového nádraží Žižkov, má veřejnosti ukázat možnosti oživení veřejného prostoru. Také chce upozornit na areál nádraží, coby industriální kulturní památky.

Mohlo by vás zajímat

Podle Kláry Pučerové, kurátorky z pořádající Galerie Jaroslava Fragnera, upadl zájem politiků i obyvatel o veřejná prostranství. Právě to se snaží festival změnit. Pučerová, která byla hostem Studia Zet, soudí, že ve městě žijeme dobrovolně a „je jen na nás, zda v něm chceme žít kvalitně.“

Za jakým účelem Festival Landscape vznikl? Jaké otázky má řešit?

Cíle festivalu jsou dva. Jednak upozornit na obor krajinářské tvorby a problematiku veřejného prostoru a zároveň jsme chtěli upozornit na hodnotný areál Nákladového nádraží Žižkov, který se díky vytrvalé snaze podařilo zachránit a prohlásit kulturní památkou.

Festival tak vlastně propojil několik občanských sdružení, iniciativ, institucí, jednotlivců nebo škol, které se veřejným prostorem a landscapem zabývají. Představuje zároveň i výstavy, které jsou věnované konverzím, tedy aktuálním tématem v případě nákladového nádraží. A protože se jedná o festival, tak to není jen seskupení několika výstav nebo site specific instalací, ale jde o živou akci. V průběhu léta je připraven doprovodný program, takže věříme, že přiláká návštěvníky i k opětovným návštěvám a prožití pokaždé jiné atmosféry prostoru.

Festival se zabývá kultivací veřejného prostoru a krajinářskou architekturou. Co konkrétně tyto dva pojmy obnášejí?

Kultivace veřejného prostoru je nyní velmi často skloňované téma, protože u nás v posledních desetiletích de facto zájem ze strany politiků nebo i veřejnosti chyběl a po otevření hranic lidé začali cestovat, poznávat kvalitu veřejných prostranství v zahraničí, v jiných městech, jiných zemích a začali si uvědomovat, že veřejný prostor má sloužit veřejnosti - to znamená jim, obyvatelům města, a že má zkvalitňovat jejich život. Že krásná a funkční společná prostranství vlastně mohou být důvodem, proč jsou lidé pyšni na své město, proč rádi venku tráví čas, je jim tam dobře.

A krajinářská architektura je obor, který se touto problematikou zabývá a umí ji řešit a ve spojení s inteligentním a funkčním řešením dopravy a pod., může vzniknout prostor, se kterým se mohou obyvatelé města ztotožnit, a který je baví aktivně využívat. Na nádraží uvidí návštěvníci toto řešení v několika rovinách - jednak je to zprostředkovaně prostřednictvím výstav, dále jsou to instalace nebo konkrétní příklady, protože v tom rozlehlém areálu jsme připravili různá místa určená k odpočinku včetně lehátek, houpaček nebo slaměného kupé a jsou zde i příklady městského zahradničení. Dále mohou návštěvníci zase zažít atmosféru jinak při diskuzi, divadelním představení nebo koncertu.

Festival Landscape řeší jak architekturu urbanistickou, tak krajinářskou. Existuje mezi těmito dvěma podobory architektury nějaké pojítko? Nevzniká zde konflikt mezi městem a přírodou?

Myslím, že určitě ne. I samotný podtitul festivalu zní Město - Krajina - Veřejný prostor. Možná je problém v tom, že město se někdy vnímá jako špatný protipól přírody, ale na druhou stranu ve městě žijeme dobrovolně a přináší nám různé výhody, takže je jen na nás, zda v něm chceme žít kvalitně, zda to umíme zařídit a zda budeme mít náměstí, na kterých se budeme chtít scházet.

Pokud budeme mít parky, které budou udržované a budou nás bavit, ve kterých se budeme procházet. Jde o to, aby ve městech nebyla jen zajímavá architektura, ale i okolí, ulice, prostředí. Zeleň by měla být všudypřítomnou a přirozenou kvalitou města - neměly to být jen nějaké separátní solitéry, ale přirozený organismus, a právě to jsme se snažili na Nákladovém nádraží Žižkov ukázat, že nejde jen o jednotlivé věci, ale i o celkové propojení a využívání prostoru.

Součástí festivalu je také výstava CzechScape, která mapuje současnou českou krajinářskou architekturu. Navštívit ji můžete do 9. září v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v Praze.

Zdroj: Zet

Foto z výstavy CzechScape · Zdroj: Vanda Kováříková

· Zdroj: landscape-festival.cz - AI (photography)

· Zdroj: landscape-festival.cz - AI (photography)

· Zdroj: landscape-festival.cz - AI (photography)

O veřejný prostor se musíme zajímat sami, říká spolupořadatelka Landscape Festivalu Foto: landscape-festival.cz - AI (photography)

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.