reklama

O záchranu nosorožců bílých severních se bude usilovat i reprodukcí pomocí kmenových buněk

Na planetě žijí pouze tři nosorožci bílí severní. O jejich záchranu bude usilovat tým odborníků ze čtyř kontinentů vedený německým Leibnizovým institutem pro výzkum divokých zvířat. Vedoucí oddělení komunikace a mezinárodních projektů Zoo Dvůr Králově Jan Stejskal na rádiu Zet řekl, že o vytvoření nové populace nosorožců se bude usilovat dvěma cestami. Jednou z nich je vytvoření reprodukčních buněk přes kmenové buňky. Ty lze přitom získat z tkání nosorožců. 

Mohlo by vás zajímat

O záchranu nosorožců se podle Stejskala usiluje už přibližně 40 let. Jednou z metod byl i záchranný chov v zoologické zahradě ve Dvoře Králové, v níž se narodila čtyři mláďata. Součástí programu bylo i jejich přemístění do americké zoologické zahrady v San Diegu. Tam se ale bohužel žádná další zvířata nenarodila.

„Od roku 2001 běží v naší zoologické zahradě také výzkum nové reprodukce těchto nosorožců. Jedním z jeho bodů byl vlastně i přesun do Afriky, k čemuž došlo v roce 2009. Šlo o několik posledních jedinců, kteří v té době byli ještě reprodukceschopní,“ řekl Stejskal.

V současné době se na Zemi pohybují pouze tři tito nosorožci. Ani jeden z nich není přitom schopen přirozené reprodukce. Konkrétně jde o dvě samice, z nichž obě mají zdravé vaječníky. Jedna má ale bohužel patologické geny v děloze a druhá problémy se zadními končetinami. Třetím nosorožcem je samec, jemuž je čtyřicet let.

Podle Stejskala existují v současnosti dvě možnosti, jak existenci nosorožce severního bílého zachránit.

„Díky tomu, že samice mají ještě zdravé vaječníky, existuje možnost naučit se odebírat vajíčka z těchto vaječníků. Potom tato vajíčka necháme dozrát, charakterizovat je a vytvoříme v umělém prostředí embryo pomocí semene ze samce severního bílého nosorožce, které máme uložené. Poté takto uměle vytvořené embryo vložíme do náhradní matky, která by byla od příbuzného nosorožce, což je nosorožec jižní bílý,“ uvedl Stejskal na rádiu Zet.

Druhá varianta je podle slov Stejskala mnohem náročnější, co se týče vědecké stránky. Přes kmenové buňky by se vytvořily buňky reprodukční. Kmenové buňky lze vytvořit z tkání nosorožců.

„Ve chvíli, kdy bychom měli reprodukční buňky, dalo by se dojít až k tomu, že bychom dokázali v laboratoři vytvořit jak vajíčka, tak i spermie tohoto typu nosorožce. V laboratorních podmínkách by zase vzniklo embryo a toto embryo by bylo vloženo do náhradní samice nosorožce jižního bílého,“ vysvětlil Stejskal.

Kromě tří nosorožců bílých disponují vědecké týmy ještě dvanácti tkáněmi jiných nosorožců. Právě tyto tkáně poslouží k výzkumu kmenových buněk.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s vedoucím oddělení komunikace a mezinárodních projektů Zoo Dvůr Králově Janem Stejskalem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

O záchranu nosorožců bílých severních se bude usilovat i reprodukcí pomocí kmenových buněk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.