reklama

Obama požaduje po Kongresu schválení dohody TPP, která má omezit dominanci Číny v regionu

Prezident Spojených států amerických Barack Obama vyzval Kongres ke schválení dohody o obchodním partnerství USA a 11 pacifických zemí (TPP). USA pomocí TPP podle Obamy dosáhnou zrušení dominance Číny v regionu.

Mohlo by vás zajímat

USA, Japonsko a deset dalších významných pacifických zemí dospěly k rozsáhlé obchodní dohodě loni v říjnu s cílem uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí. „(TPP) zruší daně na 18 000 výrobků z USA a podpoří řadu dalších profesí,“ řekl Obama o dohodě, která bude podle něho rovněž přínosem pro životní prostředí.

Dohodu musí ratifikovat parlamenty jednotlivých zemí včetně amerického Kongresu. V něm ale pakt zřejmě narazí na odpor, řada zákonodárců z Obamovy Demokratické strany má totiž obavy z rušení pracovních míst. Mezi některými republikány zase panuje podezření, že američtí vyjednávači dojednali špatnou dohodu.

Obamova administrativa prosadila dohodu v rámci obecnější strategie zvýšit vliv Spojených států v rychle rostoucích asijských ekonomikách a vyvážit rostoucí vliv Číny. Ta má druhou největší ekonomiku na světě, součástí nově dojednané dohody ale není. V budoucnu by se k ní ale mohla připojit.

 

 

Zdroj: ČTK

Obama požaduje po Kongresu schválení dohody TPP, která má omezit dominanci Číny v regionu Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.