reklama

Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v každém ohledu lepším, silnějším místem, než byla, když jsme začínali,“ uvedl Obama na začátku svého téměř hodinového proslovu. Varoval ale také před tím, že demokracie je vždy ohrožena ve chvíli, kdy se začne brát jako samozřejmost. Vyzval proto k její neustálé obraně. Proslov pak zakončil narážkou na svou první prezidentskou kampaň: „Yes, we can. Yes, we did. Yes, we can (Ano, můžeme. Ano, učinili jsme).

Mohlo by vás zajímat

Poslední prezidentskou řeč se Obama rozhodl přednést v místě, kde před osmi lety slavil zisk prezidentského mandátu - v domovském Chicagu. V kongresovém paláci McCormick Place před několika tisícovým davem líčil své úspěchy i neúspěchy. Podle CNN například přiznal, že politický diskurz během jeho úřadování ztrpkl. Vyzval tak Američany, aby obnovili úsilí o usmíření.

Související: Obamův konec v prezidentském křesle, bilance osmi let jeho úřadu

Za pozitivní výsledky svého prezidentství pak hodnotil nižší míru nezaměstnanosti a miliony nových příjemců zdravotního pojištění. Dotkl se také navázání diplomatických vztahů s Kubou, zabití vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina či zlepšení postavení homosexuálů v zemi.

Nastínil ale i hrozby pro americkou demokracii. Jednou z nich je rasové napětí, které podle něj na rozdíl od očekávání mnoha lidí jeho nástupem do funkce amerického prezidenta neskončilo. Překonat je podle Obamy třeba také přetrvávající ekonomickou i společenskou nerovnost, která ohrožuje demokratické principy v zemi.

Krátce narazil také na svého nástupce Donalda Trumpa. „Ne, ne, ne, ne, ne,“ řekl Obama divákům, kteří začali při zmínce o nástupu Trumpa na prezidentský post nespokojeně hučet. Mírové předání moci mezi prezidenty je „punc“ americké demokracie, řekl k jejich reakci Obama. Odsoudil ale Trumpovu výzvu, aby muslimové měli dočasně zakázán vstup do země. „Odmítám diskriminaci muslimských Američanů,“ uvedl končící šéf Bílého domu a dočkal se bouřlivého potlesku. „Jsou stejní vlastenci jako my,“ dodal.

Rozloučila se i první dáma

Obama ke konci svého proslovu také poděkoval své ženě Michelle a dcerám Malii a Sashe. I Michelle Obamová přednesla minulý týden svou závěrečnou řeč v roli první dámy. Stejně jako její manžel se dotkla rasové otázky, ocenila také imigranty, kteří v zemi žijí.

Poselství Obamové se však zaměřovalo zejména na mladou generaci. „Tato země patří vám, mladým. Pamatujte, že v této skvělé zemi začíná spousta úspěšných od nuly, nemá mnoho peněz - stejně jako jsme začínali s mým manželem. Pokud ale vyvinete dostatek úsilí, je možné vše, co jen budete chtít,“ řekla v pátek v Bílém domě, kde byli tradičně vyhlašováni nejlepší školní poradci uplynulého roku.

Obamová se za osm let v roli první dámy angažovala zejména v otázkách podpory vzdělávání, zlepšení tělesné kondice a problémy vojenských rodin. Hostila také hudební a divadelní představení v Bílém domě, na které zvala studenty z washingtonských škol. Ve své roli se těšila velké popularitě.

Barack a Michelle Obamovi předají Bílý dům svému nástupci Donaldu Trumpovi příští týden. Budoucí první dáma Melania Trumpová a její desetiletý syn Barron však zpočátku v Bílém domě bydlet nebudou. Zůstanou v rodinném apartmá v manhattanském Trump Tower, a to pravděpodobně do konce tohoto školního roku. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“ Foto: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

  1. Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

    Společnost ·

    I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.co…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.