reklama

Obnovitelné zdroje se vyrovnají centralizované energetice do roku 2040, říká P. Cyrani z ČEZu

Energetická společnost ČEZ se začíná zajímat o nový model podnikání. Zákazníkům nabídne také decentralizované zdroje energie, ke kterým patří například solární panely nebo kogenerační vytápění. Podle ředitele strategie a obchodu společnosti ČEZ Pavla Cyraniho je důvodem snaha o zefektivnění energetického hospodářství. Centralizovaná a decentralizovaná energetika se podle Cyraniho postupem času stanou rovnocennými pilíři. Cyrani na rádiu Zet řekl, že by se tak podle schválené státní energetické koncepce mohlo stát do roku 2040. Pro Česko však bude hrát klasická centralizovaná energetika podle Cyraniho klíčovou roli ještě po dlouhá desetiletí. 

Mohlo by vás zajímat

„Decentralizovaná a centralizovaná energetika budou dva rovnocennější pilíře. Myslím si, že centralizovaná energetika zvláště v Evropě nebo České republice bude ještě na dlouhá desetiletí a dlouhé generace hrát kritickou roli,“ řekl Cyrani na rádiu Zet.

Cyrani uvádí jako příklad závislost velkých měst na centralizované energetice. V Praze se podle něj nedají autonomní zdroje využívat ve velké míře, protože jsou náročné na prostor. Lidé například často nemají střechu, kam by mohli umístit solární panely. Centrální zdroje jsou podle ředitele obchodu a strategie ČEZu důležité i v oblasti  průmyslu, kde je potřebují velké průmyslové areály a aglomerace.

ČEZ se snaží jít podle Cyraniho s dobou a následovat nové trendy. V praxi chce zvýšit podíl elektřiny, kterou budou vyrábět samotní zákazníci u sebe doma. Firma se také podle slov Cyraniho hodlá zaměřit na bezemisní technologie, mezi které řadí obnovitelné zdroje nebo jadernou energii.

„Pro nás je v první řadě důležité, jak naši zákazníci energii spotřebovávají a na co ji využívají, než kolik jí je. To znamená, že chceme, aby naši zákazníci v tomto využívali energii efektivně a další důvod je ten, že já vidím pro elektřinu jako takovou relativně slibnou budoucnost, řekl bych. Elektřina jako jednoznačně nejčistší technologie v místě spotřeby,“ uvedl Cyrani.

 

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru s ředitelem obchodu a strategie společnosti ČEZ Pavlem Cyranim. Celý rozhovor odvysílaný na rádiu Zet si můžete přehrát v playeru výše.  

 

Zdroj: Zet

Obnovitelné zdroje se vyrovnají centralizované energetice do roku 2040, říká P. Cyrani z ČEZu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.