reklama

Od posledního veřejného koncertu Beatles uplynulo 50 let

Dnes je to 50 let od posledního veřejného koncertu legendární britské skupiny Beatles. Ten se odehrál 29. srpna 1966 na baseballovém stadionu Candlestick Park v San Francisku. Poté se liverpoolská čtveřice až do svého rozpadu v roce 1970 věnovala pouze nahrávání, jedinou výjimkou bylo spontánní neveřejné vystoupení na střeše jejich domovského londýnského studia Abbey Road v lednu 1969.

Mohlo by vás zajímat

Neúnosná Beatlemánie

Na závěr posledního amerického turné v létě 1966 zahráli Beatles v chladném a větrném počasí před 25.000 ječícími fanoušky 11 skladeb v čele s hity Yesterday, Day Tripper či Nowhere Man. Právě neustálý jekot publika dovedl spolu s únavným cestováním i omezenými zvukovými možnostmi při živém vystupování členy kapely k rozhodnutí již dál nekoncertovat a věnovat se výhradně studiové činnosti.

Novináři a fanoušci čekají na Beatles na amsterdamském letišti v roce 1964 / Zdroj: en.wikipedia.org

Rok po posledním koncertu přitom vyšlo asi nejslavnější album kapely - Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band. V roce 1969 byli Beatles naposledy spolu ve studiu, když nahrávali album Abbey Road. V dubnu 1970 McCartney jako první oznámil, že Beatles opouští, což znamenalo konec skupiny.

Pátý Beatle

Kromě kulatého výročí letos v souvislosti s Beatles proběhla další zpráva. Začátkem března zemřel ve věku 90 let producent skupiny Beatles George Martin. Na rozdíl od členů kapely měl Martin hudební vzdělání, byl schopným aranžérem a také klávesistou, který spolupracoval na několika budoucích hitech. Měl nejvýraznější vliv na konečný zvuk nahrávek a stál také za výměnou původního bubeníka kapely Peta Besta za Ringa Starra.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Od posledního veřejného koncertu Beatles uplynulo 50 let Foto: en.wikipedia.org

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.