reklama

„Odvolání norské velvyslankyně kauzu Michalákové nevyřeší, politici musí jednat,“ říká senátorka

Před dvěma týdny norské úřady znemožnily Češce Evě Michalákové vídat její dva syny. Kroky jako odvolání norské velvyslankyně v České republice Ellen Sletnerové by podle senátorky Zuzany Baudyšové (ANO) situaci nevyřešily. Podle ní je třeba razantního jednání ze strany nejvýše postavených českých politiků. Baudyšová to řekla na rádiu Zet v pravidelném pořadu Zet Light.

Další díly pořadu

Zuzana Baudyšová se vedle působení v Senátu České republiky věnuje i nadaci Naše dítě, kterou založila. Skrze ní se snaží pomáhat ohroženým a handicapovaným dětem zejména matek samoživitelek. „Ty jsou ve velmi složité situaci. Matky, které celodenně pečují o své dítě nemohou pracovat, takže to mají finančně skutečně velmi těžké. Kdybychom my nebo jiná nadace nepřispěli na doplatek vozíku, doplatek polohovacího zařízení nebo různé rehabilitační pobyty, tak je mimo možnosti maminky samoživitelky, aby to vybavení byla schopna zaplatit,“ řekla Baudyšová a uznala, že pomoc státu je v tomto případě nedostatečná. 

Český stát v oblasti péče o ohrožené dětí podle Baudyšové selhává i v nedávném případu odebrání dvou dětí Evy Michalákové norskými úřady. „Já se ptám, proč případ českých dětí české matky řeší Norské království a nikoliv Česká republika. Navíc se ptám, kdo v České republice zodpovídá za plnění úmluvy o právech dítěte, což je základní dokument péče o děti, kdy jsou porušována práva. Máme ministra pro lidská práva a v podstatě i tato linie případu, to znamená hrubé porušování práv chlapců Michalákových, není respektována,“ řekla Baudyšová. 

Podle senátorky by si takové jednání neměla Česká republika nechat líbit. „Takové kroky jako odvolat norskou velvyslankyni...tudy cesta nevede. Myslím, že je třeba velmi razantní jednání nejvyšších českých politiků s norskou stranou.“

Baudyšová zároveň poukázala na to, že případ Michalákových není jediný svého druhu. „Obávám se, že ty případy se budou objevovat dál a víme, že jsou. Jen rodiče se bojí, jde většinou o romské rodiče, že by byli vráceni do České republiky,“ řekla.

 

Záznam celého rozhovoru se senátorkou Zuzanou Baudyšovou, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

„Odvolání norské velvyslankyně kauzu Michalákové nevyřeší, politici musí jednat,“ říká senátorka Foto: Eva MICHALÁKOVÁ; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.