reklama

„Online advokacie představuje riziko pro klienta i advokáta,“ říká Iva Chaloupková z ČAK

Poskytování právních služeb na internetu představuje riziko jak pro klienta, tak pro samotného advokáta. Na rádiu Zet to řekla tisková mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Podle ní si totiž klient nemůže být na internetu jistý, zda spolupracuje s profesionálem, který má ke své pracovní náplni oprávnění. Advokát na druhé straně se pak vystavuje riziku nevědomého přijmutí peněz pocházejících z trestné činnosti. To jej poté staví do konfliktu s přísnými nařízeními, která musí advokáti dodržovat. 

Mohlo by vás zajímat

„Klient, který si vyhledá jakéhosi poskytovatele právních služeb na internetu, nevidí svého advokáta naživo a neví, že je to fyzická osoba. Nikdy si nemůže být v podstatě jistý, že mu služby poskytuje profesionál, který k tomu má oprávnění. Víte, advokátem není každý, kdo vystuduje právnickou fakultu. Advokátem je někdo, kdo se na advokáta ještě další roky školí,“ řekla Chaloupková.

Podle Chaloupkové není vhodné ani spoléhat se na různé služby, jež jsou v kyberprostoru hojně nabízeny. Online jsou k dispozici především vzory smluv, které si uživatelé na internetu mohou stáhnout. Tyto šablony podle Chaloupkové většinou obsahují chyby a člověk je později stejně nucen přistoupit k oslovení advokáta v kamenné kanceláři.

„Zrovna tak je to riziko značnější i pro advokáta. Pokud někomu poskytne drobnou radu nebo si s klientem vymění informace e-mailem, tak to asi není vůbec nic proti ničemu. Pokud by ale třeba prostřednictvím internetové komunikace převzal peníze do depozitu a později se ukázalo, že to byly třeba špinavé peníze, tak se samozřejmě dopouští takových provinění, která jsou protizákonná,“ uvedla Chaloupková na rádiu Zet.

Chaloupková dále upozornila na to, že advokátní služby v online prostoru nejsou zatím nijak speciálně právně upraveny. Platí pro ně ale stejná pravidla, jako v kamenných advokátních provozovnách. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s tiskovou mluvčí České advokátní komory Ivou Chaloupkovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

 

Zdroj: Zet

„Online advokacie představuje riziko pro klienta i advokáta,“ říká Iva Chaloupková z ČAK Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.