reklama

OPEC zůstane i přes propady cen ropy významným hráčem na trhu, jeho vliv neupadá

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je stále významným hráčem na trhu s „černým zlatem“. Loni vytěžil přibližně třetinu celosvětové produkce a jeho ložiska obsahují 90 procent celkově prokázaných zásob ropy na světě. Říká na rádiu Zet ekonomický analytik společnosti RSJ Jakub Kučera.

Mohlo by vás zajímat

„Na celosvětovém koláči má velký podíl, a proto bych neříkal, že OPEC je nějakým hráčem, jehož vliv upadá. Zejména dlouhodobě můžeme očekávat, že OPEC bude hrát zase větší roli,“ řekl Kučera.

Postoje členů OPEC k situaci na ropných trzích se v současnosti liší. Organizace se totiž skládá ze 13 členů s různou úrovní produkce a především různou ekonomickou situací. Z toho pak vyplývají odlišné přístupy a strategie, jež by země chtěly uplatnit nyní pro zlepšení jejich ekonomické situace na trzích s ropou.

„OPEC bychom mohli rozdělit na dvě skupiny s tím, že v té první skupině se nachází jeho současný lídr Saúdská Arábie. Ta těží přibližně třetinu produkce OPECu. Saúdská Arábie má stále velké finanční rezervy a má i možnosti půjčit si třeba na světových trzích. Ve srovnání s jinými členy jí stále ještě stačí asi zhruba 100 dolarů za barel, aby měla vyrovnaný státní rozpočet,“ uvedl Kučera.

Do první skupiny lze také podle Kučery zařadit Spojené arabské emiráty, Katar a Kuvajt. Druhá skupina je poté zastoupena Venezuelou, Irákem, Íránem nebo Nigérií. Venezuela je menším producentem, která se potýká s ekonomickým kolapsem a nelehkou politickou situací. Tato jihoamerická země potřebuje k vyrovnání státního rozpočtu cenu ropy dosahující na hodnotu 160 dolarů za barel.

Odlišné ekonomické rozdíly mezi oběma skupinami se odráží v rozdílných postojích těchto zemí, které se přou o to, jaké kroky by měly učinit.

„První skupina v čele se Saúdskou Arábií vlastně říká, že zatím nic. OPEC by podle ní měl počkat, aby se mu dlouhodobě podařilo vytlačit jiné konkurenty. Konkurenty, kteří jsou mimo země OPEC, kteří mají větší náklady na těžbu. Druhá skupina, které finančně teče do bot, poukazuje na to, že tato strategie má určitá úskalí a přála by si tedy spíš omezení těžby, čímž by trochu stouply ceny ropy,“ sdělil na rádiu Zet Kučera.

Problémem je skutečnost, že druhá skupina sestávající se z chudších států, nemá možnosti k tomu, aby těžbu omezila. Jednoduše potřebuje, aby na omezení přistoupila především Saúdská Arábie nebo producenti mimo země OPEC.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ekonomickým analytikem společnosti RSJ Jakubem Kučerou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

OPEC zůstane i přes propady cen ropy významným hráčem na trhu, jeho vliv neupadá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.