reklama

Osm dechberoucích knihoven světa

I když svět prochází digitalizací, knihovny stále zůstávají zdrojem inspirace. Lidé je milují. Zvláště když jsou světlé a chytře řešené. Dobře udržovaná knihovna je totiž nejen úložištěm pro stohy knih, ale útočiště pro komunity. I to může vysvětlovat vlnu výstavby designových knihoven a knihkupectví po celém světě. Podle internetového portálu wired.com jsme sestavili žebříček osmi nejhezčích z nich.

Mohlo by vás zajímat

  • Birminghamská knihovna; architektonická firma Mecanoo

Tato knihovna v anglickém Birminghamu vypadá zvenčí jako tři velké krabice obalené ocelovou krajkou. Téměř 30 tisíc metrů čtverečních interiéru budovy je pak plný jasných barev a čistých linií. Budova je domovem více než 400 tisíc knih umístěných na několika podlažích. Každé z nich má nosný balkon s výhledem na „knižní rotundu“.

geograph.org.uk

commons.wikimedia.org

  • Chicagská veřejná knihovna; architektonická firma SOM

Nová veřejná knihovna v chicagské Čínské čtvrti nemá žádné ostré hrany. Skleněná budova ve tvaru oblázku, kterou před sluncem chrání řada žeber, je postavena na principu Feng-šuej. To je tradiční čínské učení, které si klade za cíl nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie. Uvnitř dvoupodlažní stavby je prosvětlené atrium.

Hedrich Blessing Photographers/som.com

 

Hedrich Blessing Photographers/som.com

  • Veřejná knihovna v Bodø; architektonická skupina DRDH

Nová veřejná knihovna v norském městě Bodø je i kulturním centrem. Najdete zde tři koncertní sály a téměř 3,5 tisíce metrů čtverečních vyhrazených pro čtení. Bílá betonová budova se nachází na místě bývalého autobusového nádraží. Řada oken se tyčí od podlahy až ke stropu a nabízí výhled na přístav města.

drdharchitects.co.uk

  • Veřejná knihovna Lawrence; architektonická skupina Gould Evans

Kostra knihovny v kansaském městě Lawrence byla původně postavena v roce 1972. Architekti Gould Evans nicméně nedávno knihovnu a „vykuchali“ a zmodernizovali. Když pozorovali návštěvníky, uvědomili si, že se lidé shromažďují v lokalitách s největším přirozeným osvětlením. To vedlo k vytvoření čítárny s okny od podlahy až ke stropu.

gouldevans.com

gouldevans.com

  • Knihovna Dokk1; architektonická skupina Schmidt Hammer Lassen

Dokk1 v dánském Aarhusu nedávno získala cenu za nejlepší veřejnou knihovnu roku 2016. Se svými 30 tisíci metry čtverečními je největší knihovnou ve Skandinávii. Budova se skládá ze stohu polygonů, která budově dává tvrdou, geometrickou fasádu. Uvnitř je prostor vzdušný s výhledem na městský přístav. Knihovna má i nečekaný, umělecký bonus: Zvon, který visí nad centrálním schodištěm je propojen s místní nemocnicí. Zvoní pokaždé, když se narodí dítě. 

commons.wikimedia.org

shl.dk

  • Yangzhou Zhongshuge; architektonická skupina X+Living

Procházet se v čínském knihkupectví Yangzhou Zhangshuge v Zhen Yuan, je jako chodit v řece plné knih. Doslova. Knihy jsou v zakřivených, podsvícených policích, které se odrážejí ve tmavé zrcadlové podlaze. Vytváří tak tunelový efekt. Architekti říkají, že je to úmyslné. Budova má asociovat vodu kvůli samotnému městu Zhen Yuan, kterým protéká krásná velká řeka.

© Shao Feng

© Shao Feng

  • Knihovna Vennesla; Helen & Hard Architects

Norská knihovna ve městě Vennesla vypadá jako portál do vesmíru. Strop objímá 27 zastřešujících žeber, které vytváří kostru budovy. Každé žebro má integrované světlo, které proudí do čtecím koutku. Každé žebro obsahuje také zvukově izolační materiály s cílem zajistit, aby byl prostor co nejvíce tichý.

en.wikipedia.org

helenhard.no / ©Erieta AIttali

  • Čítárna Conarte; architektonická skupina Anagrama

Mexické designové studio Anagrama navrhlo útulný čtecí kout uvnitř knihkupectví ve městě Monterrey. Modré zdi, které prosvítají skrze mřížkové dřevěné police, mění prostor do pestrobarevné kukly. Uprostřed kopule se nachází široké schody, na jejichž stranách jsou polstrované místa k sezení. Je to vizuálně nápadné a chytré využití prostoru.

anagrama.com

 

 

Zdroj: wired.com, Zet

Osm dechberoucích knihoven světa Foto: anagrama.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.