reklama

Palata: Předčasné volby v Rakousku budou stejně napjaté jako ty prezidentské

Odstoupení rakouského vicekancléře a předsedy vládní Rakouské lidové strany (ÖVP) Reinholda Mitterlehnera ze svých funkcí pošle zemi do předčasných voleb. Ty se uskuteční 15. října. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty můžeme tento den u svých sousedů očekávat stejně napjatou situaci, jako při tamních opakovaných prezidentských volbách.

Mohlo by vás zajímat

Důvodem Mitterlehnerovy rezignace byly střety uvnitř vládní koalice ale i v jeho vlastní straně, kde se podle Palaty vytvořilo napětí mezi umírněným křídlem strany a křídlem stojícím za populárním 30letým ministrem zahraničí Sebastianem Kurzem. Právě on se svezl na vlně protiuprchlické rétoriky, která se blíží pravicově populistické Svobodné straně Rakouska (FPÖ). „Kurz velmi rychle pochopil, že pro část Rakušanů je to velký problém. Změnil nejen rétoriku, ale také připravil mnoho různých zákonů a opatření, které ten příliv uprchlíků velmi rychle stáhly,“ uvedl Palata.

Právě mladý Kurz ale povede ÖVP do předčasných parlamentních voleb, jelikož byl v neděli zvolen do čela strany. V současné chvíli si ale lidovci v průzkumech nestojí nejlépe. Největší šanci na vítězství má nyní opoziční FPÖ. „Ten náskok před dvěma standardními demokratickými stranami je velmi velký. Je to více než 10 procent, ale právě Sebastian Kurz věří, že se mu podaří v té rychlé předvolební kampani svobodné dotáhnout a přeskočit,“  řekl Palata.

Podle něj se ale dá očekávat, že se dá v předčasných rakouských volbách očekávat stejně těsný výsledek, jako tomu bylo při problematických prezidentských volbách. V tuto chvíli je podle Palaty možné cokoliv. Pokud si FPÖ svá procenta udrží až do předčasných voleb, vznikne první ultrapravicová vláda v Evropské unii. Není nemožná ale ani výhra samotného Kurze, který je považovaný za politickou hvězdu. „Kombinuje v sobě prvky zázračného dítěte, kdy zanechal studia, vrhl se na politiku, podařilo se mu stát nejmladším ministrem zahraničí v rámci celé Evropské unie. Ten post podle některých velmi dobře zvládl,“ uvedl Palata. V tomto případě by ale bylo otázkou, s kým půjde do koalice.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: Předčasné volby v Rakousku budou stejně napjaté jako ty prezidentské Foto: Sebastian KURZ; Zdroj: ČTK/imago stock&people/Gruber_E/ Eibner-Pressefoto

reklama

Další články

  1. Na Alza.cz lze platit v bitcoinech

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz umožňuje ode dneška platby v bitcoinech. Showroomy prodejce v Praze a Bratislavě jsou již vybaveny směnnými automaty, ve kterých mohou…

  2. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

    Společnost ·

    Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.