reklama

Palata: „Rusko chce dát nejspíš najevo, že je připraveno otevřít pozemní cestu na Krym“

Rusko ve středu oznámilo, že se ukrajinské speciální síly pokusily vtrhnout na Krym. S tímto prohlášením ale přichází i otázka, zda je tato informace pravdivá. Komentátor a novinář Luboš Palata na rádiu Zet připomněl, že by to nebylo poprvé, co Rusko v souvislosti s Ukrajinou vypouští lživé informace. Podle něj by tímto krokem mohli chtít Rusové dát Ukrajincům najevo, že jsou připraveni otevřít pozemní cestu na anektovaný Krym.

Další díly pořadu

„Diverzní akce na Krymu, které oznámilo Rusko dokonce s několika mrtvými, je velmi podivná událost,“ řekl na rádiu Zet Palata s tím, že by to nebylo poprvé, co se Rusko dopustilo vypuštění lživé informace. Narážel například na prohlášení Ruska v době začátku okupace Krymu, že nenasadilo do oblasti žádné své vojáky. „To, že tvrdí něco o diverzní akci, může být další ruská smyšlenka a mnoho věcí ukazuje na to, že to naopak může být akce ruských tajných služeb, která má diskreditovat Ukrajinu a vyvolat nové napětí na hranici Krymu s Ukrajinou,“ řekl.

Toto napětí by pak mohlo vést k dalšímu ozbrojenému konfliktu, na což naráží i Palata. „Panují velké obavy, že se Rusko pokusí ozbrojenou akcí otevřít takzvaný pozemní koridor na Krym, protože v tuto chvíli je Krym pro Rusko ostrovem, se kterým nemá přímé spojení,“ řekl. Všechno zboží tak Rusko na Krym dováží trajekty přes Kerčský průliv a z hlediska zásobování i strategie je tato oblast nyní pro Rusko velkým problémem.

Otázkou ale podle Palaty zůstává, zda by Rusko mělo v případě další agrese vůči Ukrajině šanci. Novinář sice uznává, že Rusko má nad Ukrajinou jistě převahu na zemi i ve vzduchu, ale bez velkých ztrát by se operace jistě neobešlo. „Ukrajinci u Krymu drží strategická území a tam by se ten ruský postup setkal s houževnatým ukrajinským odporem,“ řekl Palata.

Scénáře si nicméně můžeme stále jen domýšlet. Jediné, co je podle Palaty v tuto chvíli jisté je, že nové napětí těchto dní mezi Ukrajinou a Ruskem je největší za poslední dva roky a že mírový proces se úplně zastavil.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Palata: „Rusko chce dát nejspíš najevo, že je připraveno otevřít pozemní cestu na Krym“ Foto: ČTK/AP/Alexei Druzhinin

reklama

Další články

  1. Adidas v USA otevře továrnu ovládanou roboty

    Byznys ·

    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas otevře příští rok továrnu u amerického města Atlanta, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Oznámil to člen…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.