reklama

Palata: Ruttemu pomohla k vítězství i turecko-nizozemská roztržka

Ve středečních parlamentních volbách v Nizozemsku jasně zvítězila Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Její náskok nad nacionalistickou Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse byla navíc vyšší, než předpokládaly poslední průzkumy. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty pomohla Ruttemu k vítězství do jisté míry i současná turecko-nizozemská krize.  

Mohlo by vás zajímat

Středeční nizozemské volby zažily nebývalou pozornost po celé Evropě. Byly totiž vnímány jako barometr nálad proti imigrantům a letitému establishmentu. „Souboj premiéra Rutteho a šéfa extrémistů Wilderse o to, kdo zvítězí ve volbách, byl jakýmsi lakmusovým papírkem, zda bude nástup populistů a extrémních politiků napříč západními zeměmi pokračovat, nebo zda nežijeme v takzvaně nových časech, jak říkají mnozí příznivci Donalda Trumpa a dalších politiků tohoto ražení,“ uvedl Palata.

Závažnost této otázky dokazuje i volební účast, která byla nezvykle vysoká. Odhad agentury Ipsos uvádí, že k volebním urnám přišlo 81 procent voličů.

Rutteho strana VVD ve volbách zvítězila se ziskem 33 křesel ve 150členném parlamentu. Poslední průzkumy přitom hovořily, že by lidovci mohli obdržet 27 mandátů. Za očekáváním naopak zůstala druhá nacionalistická PVV, která skončila s 20 mandáty. Poslední průzkumy ji přitom předpovídaly 24 křesel. „Na dalších místech jsou vyloženě profederalistické, evropské strany které zřejmě vytvoří s Ruttem novou koalici. Výsledek nizozemských voleb je tak z mnoha pohledů velmi uklidňující,“ dodal Palata.

Za nečekanou změnou volebních preferencí pak Palata vidí zejména současnou turecko-nizozemská krize, která byla způsobena snahou tureckých politiků vést v Nizozemsku tureckou předvolební kampaň před referendem o ústavních změnách. „Ten tvrdý postoj nizozemské vlády ukázal, že premiér Rutte má moc pevně ve svých rukou, že je rozhodným politikem, že je politikem kompetentním, že dokázal tu krizi zvládnout tak, jak si Nizozemci představovali,“ řekl Palata.

Nizozemské volby byly první v řadě důležitých hlasování, které mohou v letošním roce výrazným způsobem ovlivnit další podobu evropské politiky. K volbám půjdou také Francouzi a Němci.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí, středu a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Palata: Ruttemu pomohla k vítězství i turecko-nizozemská roztržka Foto: Maerk RUTTE; Zdroj: ČTK/AP/Peter Dejong

reklama

Další články

  1. Tesla shání 1,15 miliard dolarů na Model 3

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla ve středu uvedl, že plánuje zvýšit kapitál o 1,15 miliard dolarů (29 miliard korun). Další finanční injekci firma potřebuje na roz…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.