reklama

Panasonic ukončí v Číně výrobu baterií. Na vině nejsou ekonomické výkyvy, ale změna trendů

Japonský výrobce elektroniky Panasonic tento měsíc ukončí výrobu lithium-iontových baterií ve svém závodě v čínském Pekingu. O práci tak přijde 1 300 zaměstnanců. Rozhodnutí je součástí plánu firmy zaměřit se na produkty s vyšší marží, jako baterie do elektrických aut. Prodej baterií pro jednoduché mobilní telefony a digitální fotoaparáty, které závod vyráběl, totiž prudce klesl. Důvodem je rostoucí obliba chytrých telefonů.

Mohlo by vás zajímat

„Globální trh s těmito produkty klesl,“ uvedla mluvčí firmy Jajoi Watanabeová. Dodala, že uzavření továrny souvisí spíše s globálními technologickými trendy než se současnými ekonomickými problémy a výkyvy na trzích v Číně. Zaměstnanci byli podle ní o uzavření továrny informováni už na konci července.

Hlavním zákazníkem továrny byla původně finská Nokia. Ta však prodala svoji výrobu mobilních telefonů v roce 2014 Microsoftu.

Panasonic získal továrnu v roce 2010 rámci převzetí firmy Sanyo Electric, předního světového výrobce lithium-iontových baterií a solárních panelů. Dohoda však podle analytiků nepřinesla očekávaný růst, protože se na trhu objevili korejští výrobci, a Panasonic od té doby prodal některé bývalé operace firmy Sanyo.

Uzavření továrny přichází v době restrukturalizace Panasonicu. Firma se hodlá více zaměřit na baterie do elektrických aut a úsporné domácí systémy než na spotřební elektroniku, jako plazmové televize a chytré telefony, kde čelí silné konkurenci dalších asijských výrobců.

V červnu Panasonic uvedl, že v letošním fiskálním roce do konce března 2016 investuje do svých automobilových aktivit 60 miliard japonských jenů (12 miliard Kč), včetně výroby baterií pro automobilku Tesla Motors. Panasonic se má podílet 30 až 40 procenty na nákladech na výstavbu továrny Tesly za pět miliard dolarů (120 miliard Kč), která je důležitou součástí plánu automobilky na zvýšení prodejů, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Panasonic ukončí v Číně výrobu baterií. Na vině nejsou ekonomické výkyvy, ale změna trendů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.