reklama

Personalistika Zet: Perfektním zdrojem pro nábor zaměstnanců jsou ženy na mateřské

Řada oborů se v dnešní době potýká s nedostatkem zaměstnanců. V takovém případě by se podle konzultanta společnosti Český trh práce Jiřího Landovského firmy neměly ptát, proč je to problém, ale položit otázku: Kde hledat? Jedním z ideálních zdrojů pro potenciální nábor nových zaměstnanců jsou pak podle něj maminky na mateřské dovolené.

Mohlo by vás zajímat

„Určitě existují obory a místa, kde ti lidé opravdu fyzicky nejsou, protože školství není sesynchronizované s poptávkou a podobně, ale jinak ve spoustě oborů lidé jsou, akorát změnili své chování nebo jsou zaměstnaní,“ řekl Landovský. Klíčem je tedy podle něj umět oslovit takzvané pasivní uchazeče, o kterých už v pořadu Personalistika Zet byla řeč, anebo přijít na nové místo, kde nové zaměstnance hledat.

Díky rozvoji digitalizace a rozvoji moderních technologií je dnes možné řadu věcí obstarat jen s pomocí počítače. Jedním z nevyčerpaných personalistických zdrojů jsou tak maminky na mateřské dovolené, které znalosti a dovednosti už mají a navíc by rády zůstaly v kontaktu s oborem. „Samozřejmě je nereálné myslet si, že maminka bude čtyři hodiny pracovat v kanceláři, ale pokud má práce na čtyři hodiny, které si může rozložit v průběhu týdne, může být například připojena do firemní sítě nebo dělat aktivity, které jsou jen online, tak je to obrovský potenciál,“ řekl Landovský na rádiu Zet.

Takový program může pomoci nejen zmíněným maminkám, pro které pak díky němu bude snazší se do zaměstnání vrátit po skončení mateřské, ale i pro samotné firmy. „Pro zaměstnavatele to samozřejmě pomáhá budovat jeho employer brand tím, že mám zaměstnance, kteří pro firmu chtějí pracovat, pracují, znají interně, znají kulturu a bez tohoto programu by ztráceli kontakt s firmou, se svými kolegy, s oborem. Díky tomu umožňuji zaměstnanci zůstat v kontaktu ve všech rovinách. Zároveň v něm stoupá loajalita k firmě,“ uvedl Landovský. 

Existují i firmy, které se do takových problému obuly ve velkém. Budují například firemní školky, které matkám pomáhají skloubit jejich chuť pokračovat ve firmě a rodinný život. „Existuje vždy kreativní řešení. Jen je třeba najít synergii mezi tím, co chce zaměstnavatel a co chce ta maminka,“ řekl Landovský.

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

 

Zdroj: Zet

Personalistika Zet: Perfektním zdrojem pro nábor zaměstnanců jsou ženy na mateřské Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 2. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 3. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.