reklama

Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybrali jsme pro vás pět zajímavých příkladů.

Mohlo by vás zajímat

Španělsko

V Česku si u štědrovečerní večeře dáváme pozor, aby nám nezaskočila kost z kapra, ve Španělsku mají podobné obavy o silvestrovské noci. Tamní televize i rozhlas přenášejí odbíjení věžních hodin na madridském náměstí Puerta del Sol. Ty začnou odbíjet 12 vteřin před půlnocí, co vteřina to úder zvonů. S každým úderem pak snědí Španělé jednu kuličku hroznového vína, což jim má v novém roce zaručit štěstí. Zkoušeli jsme to a není to tak snadné, jak se může zdát.

Itálie

Temperamentní Italové věří, že jim štěstí přinese červená barva. Jen tak to ale nepoznáte. V Itálii si lidé oblékají o Silvestru červené spodní prádlo. Pokud tedy ve výlohách italských obchodů vidíte záplavy červených krajek či pánských boxerek, není to náhoda. Se stejným zvykem se pak můžete setkat i ve zmíněném Španělsku nebo v Mexiku.

Jihoafrická republika

Tady vítají lidé nový rok velkolepým karnevalem. Městy prochází za zvuku bubnů průvod lidí v kostýmech. Další novoroční tradicí je vyhazování starého nábytku z oken, takže pozor na hlavu.

Brazílie

V Brazílii mají více tradic. Vedle bujaré a pestrobarevné oslavy v ulicích je jedním z hlavních symbolů novoročních oslav pláž. Lidé se zde scházejí a o půlnoci si skáčou přes sedm vln. Sedmička vůbec hraje o Silvestru v Brazílii velkou roli. Vedle skákání přes vlny má také přinést štěstí žvýkání sedmi semen granátového jablka nebo snědení sedmi hroznů.

Dánsko

Kuriózní a trochu nepořádný silvestrovský zvyk mají Dánové. Ti chodí po domech svých přátel a o jejich vstupní dveře rozbíjejí porcelánové talíře. Lidem, kteří mají před vchodem nejvíce střepů, je pak připisováno největší štěstí. Je to totiž znamení, že mají spoustu věrných přátel. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí  za rokem 2016

    Tech ·

    Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.