reklama

Pithart s Kubišovou získali od Kisky vyznamenání Řádu bílého dvojkříže

Slovenská hlava státu Andrej Kiska v pondělí vyznamenala Řádem bílého dvojkříže, nejvyšším slovenským oceněním určeným pro cizince, známé české osobnosti - zpěvačku Martu Kubišovou, expremiéra Petra Pitharta a operní pěvkyni původem ze Slovenska Gabrielu Beňačkovou. Rozhodl tak v rámci příležitosti 25. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky a zániku někdejšího Československa. Oproti běžným zvyklostem Kiska tak učinil zhruba o týden dříve.

Mohlo by vás zajímat

Podle slovenského listu Pravda počet 25 vyznamenaných byl vyšší než v minulosti: loni jich bylo 20, zatímco v roce 2015 pouze deset.

„Dvacet pět vyznamenaných je symbolem 25. výročí založení republiky. Není pochyb, že všechny vybrané osobnosti splňují vysoké nároky na prezidentské uznání,“ citoval deník politologa Michala Horského.

Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy o rozvoj demokracie či v oblasti kultury obdržela herečka Zuzana Kronerová či politik z období po pádu komunistického režimu Fedor Gál.

Pribinův kříž dostali spisovatel a dramatik Rudolf Svoboda a herec Jozef Kroner, oba in memoriam, a také například zpěvačka Marika Gombitová.

 

 

Zdroj: ČTK

Pithart s Kubišovou získali od Kisky vyznamenání Řádu bílého dvojkříže Foto: Wikimedia Commons: Petr Pithart

reklama

Další články

 1. Příjmy státu z DPH v posledních letech rostou

  Byznys ·

  Příjmy státu z daně z přidané hodnoty (DPH) v posledních letech trvale rostou. Zatímco celostátní inkaso DPH bylo za rok 2009 zhruba 254 miliard korun, předloni to byl…

 2. Co čeká Česko v roce 2018?

  Společnost ·

  Lednová volba prezidenta republiky, podzimní hlasování o obsazení obecních zastupitelstev a pokračující jednání o vytvoření vlády budou patřit mezi hlavní události, kt…

 3. Poslední den v roce podle Donalda Trumpa

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump oslaví příchod nového roku ve své soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Už téměř dvě desítky let tu na Silvestra pořádá galavečer, …

 4. Dolar letos utrpěl nejprudší pokles od roku 2003

  Byznys ·

  Americký dolar letos zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Samotné euro se dnes vůči dolaru poprvé od září d…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.