reklama

Počítač od Googlu porazil nejlepšího hráče nejsložitější deskové hry na světě

V jihokorejském Soulu se ve čtvrtek projevil na plné obrátky vzestup počítačových technologií. Stalo se tak ve chvíli, kdy počítač Google porazil nejlepšího hráče světa, Jihokorejce Lee Sedola, ve vůbec nejsložitější deskové hře Go. Druhé vítězství počítače v řadě je vnímáno jako významný pokrok ve vývoji umělé inteligenci.

Mohlo by vás zajímat

Jihokorejec nyní musí vyhrát proti počítači Google DeepMind AlphaGo tři zápasy v řadě, aby tak dokázal zvrátit nepříznivý stav v celkově pětikolovém klání. Počítač zvítězil první zápas proti Leeovi ve středu. Jestliže se mu podaří zvrátit negativní vývoj, pak vyhraje milion dolarů a potvrdí pozici světového šampiona číslo jedna. Přesvědčivá výhra počítače AlphaGo by na druhou stranu symbolicky ukončila lidskou dominanci v extrémně složité deskové hře. Google v případě vítězství price money daruje na charitu.

Zdroj: DeepMind / YouTube: Technologie Google DeepMind AlphaGo proti člověkovi

 

Třiatřicetiletý Lee je na úplné špici žebříčku a nese si proto přezdívku Roger Federer deskové hry Go.

Hra Go vznikla před tisíci lety v Číně. Během hry se dva oponenti střídají v umisťování černých a bílých kamenů na čtvercové mřížky. Hráči hrají na desce 19x19 průsečíků, jež se označuje jako goban. Cílem je zajmout co největší počet kamenů a obklíčit co největší množství průsečíků. V čínské terminologii se hra nazývá Wej-čchi. Její vznik se datuje do 2. tisíciletí před naším letopočtem.

Zdroj: DeepMind / YouTube: První klání v podání počítače Google DeepMind AlphaGo proti nejlepšího hráči světa Lee Sedolovi

 

 

Zdroj: CNN, Zet, DeepMind / YouTube

Počítač od Googlu porazil nejlepšího hráče nejsložitější deskové hry na světě Foto: DeepMind / YouTube.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.