reklama

Podnikatelům pomůže EET a zjednodušení daňových systémů, myslí si Jiří Belinger

Místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Jiří Belinger doufá, že v roce 2016 dojde k zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a zároveň se zjednoduší daňová hlášení pro firmy. Řekl to v pravidelném pořadu rádia Zet Alter Eko. Právě tyto dva kroky by se podle Belingera měly letos objevit v agendě „vláda versus firmy“.

Další díly pořadu

„Elektronické pokladny by měly být, aby byly naprosto rovné podmínky. To je krok jedna,“ vyjádřil se Belinger k tématu elektronické evidence tržeb, která už několik měsíců hýbe českou politickou scénou. Její zavedení už od minulého roku prosazuje ministr financí Andrej Babiš, naráží ale na odpor opozičních stran ODS a TOP 09, které projednávání zákona protahují. Kvůli těmto obstrukcím by mohla evidence začít fungovat až na podzim, možná až 1. listopadu.

Jedním z důvodů, proč opoziční strany zákon kritizují, je finanční zátěž pro malé podnikatele. Těm by podle Belingera více pomohlo zjednodušení daňových systémů. „Další kroky by měly spočívat v kontrolách, daňových systémech a neobtěžování firem zbytečnou byrokracií. Díky výpočetní technice by mělo dojít ke zjednodušení hlášení ve vztahu ke státu, protože to zejména v těch malých firmách neúměrně zaměstnává. Většinou si s tím ani neumí pořádně poradit a musí si najímat poradenské firmy, daňové poradce a externě jim platit za to, aby jim pomohly s administrativou,“ řekl na rádiu Zet Belinger.

 

Byznys a rok 2016

Makroekonomové i podnikatelé optimisticky věří v pokračující růst české ekonomiky a příliv investic. Také místopředseda AMSP ČR vidí ve společnosti pozitivní náladu, která přispívá k chuti utrácet a tudíž posilovat ekonomiku dopředu. „Utrácením se roztáčí celá ekonomika. Stát z toho má patřičný příjem na DPH a může vybrat více peněz,“ vysvětlil Belinger, který ale zároveň upozornil na možné dopady geopolitických problémů jako je například migrační krize.

Místopředseda AMSP ČR dále poukázal na posilování Ameriky vůči Evropě. „Nebezpečně se nám přiblížil kurz mezi dolarem a eurem. Více než deset let byl na úrovni 1,3 dolaru za euro. Dnes máme 1,1 a jsou prognózy, že to bude jedna ku jedné, což by pro firmy, které dovážejí značnou část komponentů z asijských trhů v dolaru a exportují do Evropy v euru, velmi poškodilo.“

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Podnikatelům pomůže EET a zjednodušení daňových systémů, myslí si Jiří Belinger Foto: ČTK/Janovský Alexandr

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.