reklama

Pokles úspěšnosti mých firem se rovná vzestupu mojí sportovní výkonnosti, říká investor R. Malivánek

Roman Malivánek působil v minulosti jako portfoliový manažer v Investiční společnosti České spořitelny a pracoval také v nizozemské bance ABN Amro. Od roku 2003 se věnuje privátním investicím. Především je ale vrcholovým triatlonistou, kterému podle jeho slov triatlon změnil život a učinil z něj šťastného člověka. Malivánek o svých sportovních aktivitách mluvil na rádiu Zet v pořadu Zet Light. 

Další díly pořadu

Řekněte nám něco o vaší kariéře

Po vysoké škole, kterou jsem ukončil v roce 1995, jsem nastoupil jako portfolio manažer do spořitelní investiční společnosti a dále se moje kariéra ubírala přes investiční bankovnictví v holandské bance IBN Amro. V roce 2003 jsem se postavil na vlastní nohy a od té doby se věnuji, řekl bych privátním investicím, ať už to jsou akciové investice, investice do zemědělské půdy a tak dále.

Vy jste vždycky sportoval, pak přišel moment, který vás posunul o několik úrovní výše. Jak k tomu došlo?

Já jsem celoživotní sportovec, ale vždy to bylo na bázi rekreačního nebo výkonnostního sportu. Od mládí jsem miloval kolektivní sporty, jako fotbal, basketbal, pak jsem hrál tenis, squash a basketbal. Později jsem se v době, kdy přicházely první ortopedické operace a problémy s klouby, začal věnovat vytrvalostním sportům, trochu kolo, trochu chození po horách. Zhruba v 38 letech se můj dobrý kamarád zlepšil v Jizerské padesátce z roku na rok o hodinu a půl a já jsem absolutně nechápal, jak je to možné. On mi řekl, že začal trénovat a stal se členem lyžařského týmu a objíždí závody. Mně se zdálo, že v tomto věku je to naprosto geniální myšlenka, vlastně jsem se přidal. Stal jsem se členem Silvini Madshus Teamu a jezdil jsem závody ski classics na běžkách. Ač jsem nikdy před tím pořádně neběžkoval, tak jsem se to nějak naučil a pak jsem byl členem týmu spolu se Standou Řezáčem a podobnými velikány bílé stopy.

Poté se vaše sportovní kariéra posunula od běžek k triatlonu, k tomu došlo jak?

K tomu došlo tak, že jsme se s rodinou přestěhovali k lesu a manželka tam začala chodit běhat. Když mě dokopala k tomu, abych si šel taky zaběhat, tak jsem uběhl šest kilometrů zhruba za půl hodiny. Vrátil jsem se domů, kde mě našla u počítače a zeptala se mě, co dělám. Já jsem odpověděl, že se dívám, kdy se běží pražský maraton. Ona dostala výbuch smíchu. Bylo to v červnu 2011 a v květnu 2012 jsme ho s manželkou úspěšně absolvovali. Tím vlastně začal můj vztah k běhání a začal jsem běhat.

Vy jste zaznamenal ohromné výkonnostní zlepšení za tu dobu, co trénujete. To si myslím, že je velkou inspirací pro všechny posluchače a zvláště pro ty, kterým odbila čtyřicítka. Řekněte nám, jak se ty časy vyvíjely.

Já to vezmu spíše na půlmaraton, protože hladký maraton jsem běžel jen jednou za 3 hodiny 14 minut vlastně v tom roce 2012 a jinak jsem ho běžel jen v Ironmanu. Půl maraton jsem běžel v roce 2012 za 1 hodinu 34 minut a po třech letech jsem ho letos v dubnu běžel za 1:17.

Zmínil jste Ironmana to je dlouhý triatlon, pokud se nemýlím. Řekněte nám něco o té organizaci. Jak vlastně vznikl?

Ironman vznikl v roce 1978 a geniální nápady, jak to bývá, nevznikají jinak než u piva. Parta sportovců na Havaji se hádala, zda je lepší vytrvalec plavec, cyklista či běžec. Proto se rozhodli, že uspořádají závod, kde skloubí tyto tři disciplíny. Myslím si, že se ho zúčastnilo patnáct účastníků. Od té doby se rozvíjí dnes už celosvětový fenomén, který se nazývá Ironman. Je to soukromá organizace, vlastněná nějakým akciovým fondem, vysoce výdělečná. Těch závodů se ročně zúčastní stovky tisíc lidí. Závodů je asi dvě stě ve všech možných lokalitách světa. Každoročně se pořádá druhou říjnovou sobotu mistrovství světa právě na Havaji, kterého se zúčastní zhruba 2 500 nejlepších sportovců, kteří se v průběhu roku kvalifikovali. Jak říkám já, tak největší nabušenci světa se tam poperou o titul mistra světa Ironmanu. Dle mého názoru asi nejtěžšího a nejkomplexnějšího sportu, který existuje.

My se snažíme v rozhovorech najít pro naše posluchače nějakou inspiraci. Řekněte nám, kam se člověk za těch čtyřicet let může posunout a za jakou dobu je to zlepšení vidět, pokud se do toho sportu skutečně obuje?

Je důležité učinit jedno rozhodnutí, buďto to budete dělat absolutně naplno, což je můj případ. Pak ale nemůžete dělat manažera. To nelze časově skloubit. Pokud máte více časového prostoru, tak můžete jít i touto cestou. Já vždy říkám, že pokles úspěšnosti mých firem se rovná vzestupu mojí sportovní výkonnosti. Pokud to chcete mít na druhou stranu jako koníčka, tak můžete začít kdykoli. Důležité je uvědomit si, že je lepší dělat cokoli, než ležet na gauči u televize. Když si pak jdete zaplavat, zaběhat, vyrazit si na kolo, rozhodnete se třeba absolvovat prvního polovičního Ironmana, tak jsou to fantastické zážitky a úžasné sportovní příběhy. Jeden z členů našeho týmu v podstatě asi za rok shodil 17 kilo. Je mu 42 let, před měsícem absolvoval svého prvního půl Ironmana. Je to člověk, který začínal ani ne od nuly. Já říkám na mínus dvaceti a nám z něj roste naprosto plnohodnotný triatlonista. Věřím tomu, že za rok udělá zase posun. Hlavně ho to strašně baví, zlepšilo mu to život, lépe vypadá a líbí se mladým děvčatům. Já to říkám každému. Triatlon mi změnil život a učinil mě šťastným.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru s Romanem Malivánkem. Celý záznam rozhovoru, který vedl člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Pokles úspěšnosti mých firem se rovná vzestupu mojí sportovní výkonnosti, říká investor R. Malivánek Foto: Ironman: Roman Malivánek

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.