reklama

Poprvé od krize loni v Rusku stoupl prodej vozů

Ruský automobilový trh loni poprvé od krize stoupl a zaznamenal větší oživení, než se předpokládalo. V rámci celého roku se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil o 11,9 procenta na téměř 1,6 milionu. Informace vycházejí ze zprávy, již v pátek zveřejnilo podnikatelské sdružení AEB. K vysokému růstu přispělo ekonomické oživení země.

Mohlo by vás zajímat

Loni v září AEB zlepšilo svůj výhled růstu prodeje aut za celý rok na 10,8 procenta z předchozích čtyř procent.

V samotném prosinci pak prodej aut stoupl meziročně o 14 procent na 166 000 vozů.

„Trh má ještě dlouhou cestu k návratu na svoji původní sílu, ale první a důležitý krok správným směrem byl učiněn,“ komentoval výsledky předseda automobilového výboru AEB Jörg Schreiber.

Pozici jedničky na ruském trhu si loni udržela domácí automobilka AvtoVAZ a její vozy Lada. Její podíl na trhu loni stoupl na 14,5 procenta a prodej se zvýšil o 17 procent. Prodej české automobilky Škoda vzrostl o 12,5 procenta na 62 302 aut, podíl na trhu zůstal beze změny na 3,9 procenta.

Nejlépe se loni prodával model Rio jihokorejské automobilky Kia. Z modelů české automobilky Škoda byl největší zájem o Rapid, kterému patřila 15. příčka, Octavia A7 skončila na 20. místě.

Kdysi vzkvétající ruský automobilový trh se v uplynulých letech stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Prodej aut se od roku 2012, kdy dosáhl rekordních téměř tří milionů, snížil o polovinu.

Rusko je nyní podle prodeje aut pátým největším automobilovým trhem v Evropě za Německem, Británií, Francií a Itálií. Má tak velký prostor pro další růst, upozornila agentura DPA.

 

 

Zdroj: ČTK

Poprvé od krize loni v Rusku stoupl prodej vozů Foto: Andrei Kholmov / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Dolejší: Pomalu se rýsuje nová levicová vláda

  Společnost ·

  Pozvolna se rýsuje nová levicová vláda. Na rádiu Zet to v rámci svého pravidelného komentáře řekl reportér ze zpravodajského portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší. Na j…

 2. Nejčastěji sdílená města na Instagramu

  Společnost ·

  Sociální síť Instagram se stala populární platformou pro velkou řadu cestujících po celém světě. Její uživatelé na ní sdílejí zážitky ze svých dovolených. Podle nového…

 3. Zeman je podle německého tisku hulvát a populista

  Společnost ·

  Německý tisk označil kandidáta s největšími šancemi v českých prezidentských volbách Miloše Zemana za hulváta, egomaniaka nebo populistu. V případě jeho dalšího úspěch…

 4. Vrah Dahlgren spáchal ve Valdicích sebevraždu

  Společnost ·

  Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. Američan Dahlgren podle pravomocného rozsudku zavraždil v květn…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.