reklama

Poprvé od roku 2009 klesl v USA prodej vozů

Ve Spojených státech loni poprvé od roku 2009 klesl prodej automobilů. Došlo tak ke konci nebývalo dlouhého období růstu. Celkový prodej se snížil o 1,8 procenta na 17,2 milionu aut. Informaci ve středu oznámila agentura Reuters. Další pokles predikují analytici i letos. Upozorňují na to, že navzdory poklesu zůstává prodej vysoký. Loňský prodej aut byl zřejmě čtvrtý nejvyšší v historii měření.

Mohlo by vás zajímat

Pokles prodeje o zhruba jedno procento loni zaznamenaly automobilky General Motors, Toyota a Ford. Prodej společnosti Fiat Chrysler se snížil o osm procent. Nissan prodej o dvě procenta zvýšil, růst prodeje vozů Volkswagen pak vzrostl o pět procent.

V samotném prosinci prodej aut v USA klesl o 5,2 procenta na 1,6 milionu vozů.

Analytici očekávají, že prodej bude klesat i letos. Nízká nezaměstnanost a růst důvěry spotřebitelů by měly sice zvýšit poptávku, ale vyšší úrokové sazby zdraží spotřebitelům financování nákupu nových aut.

Prodlužuje se také životnost aut, takže mnoho spotřebitelů si nekupuje nový vůz tak často, což brzdí prodej. Průměrné stáří aut na silnici se zvýšilo na 11,6 roku z 8,8 roku v roce 1998.

Na prodej v letošním roce bude mít vliv také rostoucí obliba leasingu. V roce 2015 tvořila totiž skoro třetinu prodaných vozů právě auta na leasing. Mnoho z těchto čtyř milionů pronajímatelů bude chtít po ukončení leasingu svůj vůz vyměnit za nový, uvádějí stránky zaměřené na nákup aut Edmunds.com. Leasing má však i nevýhodu pro automobilky, protože po jeho ukončení je trh zaplaven relativně levnými a zachovalými ojetými vozy, kterým mohou spotřebitelé dávat přednost před novými auty.

Nejprodávanějším modelem zůstal loni pickup F_Series od Fordu. Tuto pozici si drží již 36 let. Celkem jeho prodej loni stoupl o devět procent na 896 764 vozů.

Průměrná cena nově koupeného vozu loni činila rekordních 36 113 dolarů (766 000 korun). Spotřebitelé kupovali hlavně větší sportovně-užitkové vozy (SUV) a přidávali do aut i více bezpečnostních a informačních prvků, uvádí výzkumná společnost Kelley Blue Book zaměřující se na ceny aut. Současně však automobilky nabízely výrazné pobídky k prodeji.

 

 

Zdroj: ČTK

Poprvé od roku 2009 klesl v USA prodej vozů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Daňová reforma podpoří podle Fedu ekonomiku USA

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) doufá v to, že nedávno schválená daňová reforma podpoří tamní ekonomiku. Její představitelé ale nejsou jednotní v tom, jak rychle bude v…

  2. Státní dluh loni vzrostl na 1,62 bilionu korun

    Byznys ·

    Státní dluh loni vzrostl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. V rámci středeční tiskové konference to uvedli zástupci ministerstva financí. Na každého Čecha ta…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.