reklama

Poprvé od roku 2011 loni vzrostly výdaje na zbrojení, země nakoupily zbraně za 1,7 bil. dolarů

Světové výdaje na zbrojení loni poprvé od roku 2011 mírně vzrostly. Země vydaly za nákup armádní výzbroje celkově 1,7 bilionů dolarů (asi 40 bilionů korun). Jde přitom zhruba o jedno procento více, než tomu bylo v roce 2014. O informaci včera informoval švédský Mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Mohlo by vás zajímat

Za mírným zvýšením zbrojních výdajů stojí podle SIPRI zejména trvalý růst armádních rozpočtů v Asii a v některých státech Blízkého východu, ale také ve východní Evropě. Více zbraní - celkem o 13 procent - nakoupily v Evropě zejména země sousedící s Ruskem a Ukrajinou jakou jsou Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Naproti tomu armádní rozpočty států na západě Evropy klesly o 1,3 procenta.

Nejvíce peněz na obranu loni opět s velkým náskokem vynaložily Spojené státy, ačkoli jejich výdaje klesly o 2,4 procenta. Na druhém místě skončila Čína, kde se výdaje naopak o 7,4 procenta zvýšily, více peněz na zbraně vydala i Saúdská Arábie (nárůst 5,7 procenta) a Rusko (nárůst 7,5 procenta).

„Výdaje na zbrojení v roce 2015 odrážejí dlouhodobý trend,“ uvedl programový ředitel SIPRI Sam Perlo-Freeman. Podle něj je na jednu stranu zřejmé, že rozpočty ovlivňují právě probíhající konflikty a napětí, na druhou stranu se ale na výdajích stále podepisují nízké ceny ropy. Právě příjmy z ropy totiž v minulosti v zemích, které tuto surovinu ve velkém exportují, vedly k rapidnímu zvyšování výdajů na obranu.

 

 

Zdroj: ČTK

Poprvé od roku 2011 loni vzrostly výdaje na zbrojení, země nakoupily zbraně za 1,7 bil. dolarů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.