reklama

Poprvé v historii poletí na Měsíc soukromá společnost, díky soutěži Googlu

V rámci soutěže Google Lunar X Prize by už příští rok měla poprvé v historii přistát na Měsíci soukromá společnost. V klání dobýt jedinou zemskou družici nyní figuruje 16 společností, které bojují v přepočtu o půl miliardy korun. Jelikož je limit realizace mise stanoven na konec příštího roku, mají podle ředitele České kosmické kanceláře a viceprezidenta Mezinárodní astronautické federace IAF Jana Koláře nejvyšší šanci na úspěch dvě společnosti. Americký Moon Express a izraelská společnost SpaceIL.

Mohlo by vás zajímat

Není to poprvé, co probíhá veřejná soutěž o dobývání vesmíru. Už v roce 1996 hráli nevládní organizace o 10 milionů dolarů v soutěži Ansari X Prize, ve které bylo cílem vypustit pilotovanou raketu do vesmíru, a to dvakrát v průběhu dvou týdnů. Ukončena byla o osm let později, kdy se to podařilo raketoplánu SpaceShipOne. „V případě Googlu je to podobná snaha inspirovat novou generaci a generaci soukromých investorů k tomu, aby hledala nové, především levnější, řešení a tím podnítit rozvoj celé kosmonautiky,“ řekl Kolář na rádiu Zet.

Internetový gigant Google jde trochu dál než Ansari X Prize. Soukromý subjekt se musí vlastními silami dopravit na Měsíc. Dopravit tam vlastní vozítko, které musí od místa přistání ujet minimálně 500 metrů a musí také přenést na Zemi kvalitní obrázky z okolí místa přistání. O splnění těchto kritérií se aktuálně pokouší 16 společností. „Zájemců bylo původně mnohem víc. Soutěž byla vyhlášena už v roce 2007. Tehdy se počítalo, že by měla být skončena do pěti až sedmi let. To se ukázalo trochu ambiciózní, takže se soutěž několikrát prodlužovala,“ dodal Kolář. Vedle čtyř amerických společností se snaží dosáhnout na výhru i tým z Malajsie, Japonska nebo Brazílie. Evropu v Google Lunar X Prize pak zastupují Němci, Italové nebo Maďaři.

Jen zlomek ze soutěžících se ale k pomyslnému cíli blíží. „Teď už je ten časový limit postavený tak, že se musí přistání na Měsíci uskutečnit nejpozději do konce příštího roku, tak v tuto chvíli mají největší naději dvě společnosti. Ty podepsaly už kontrakt s nějakou společností, která jim jejich rover dopraví na Měsíc,“ uvedl Kolář. Konkrétně to je americká firma Moon Express a izraelská nezisková organizace SpaceIL, která si klade za cíl vyslat na Měsíc vůbec nejmenší a nejlehčí vůz.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Poprvé v historii poletí na Měsíc soukromá společnost, díky soutěži Googlu Foto: Projekt Moon Express; Zdroj: Twitter

reklama

Další články

  1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

    Byznys ·

    Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

  2. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

    Společnost ·

    Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.