reklama

Posledním bílým místem na mapě České republiky je Hranická propast

Poblíž lázní Teplice nad Bečvou a města Hranice na Moravě se nachází unikátní krasový fenomén Hranická propast. Podle posledních měření dosahuje její hloubka 384 metrů, což by Hranickou propast řadilo na druhé místo na světě. Vzhledem k obtížnosti a specifikům měření však dosud nebylo dosaženo dno propasti a mnoho se toho neví ani o jejím tvaru a charakteru v nejnižších partiích. To by se ale mělo brzy změnit. 

Další díly pořadu

Zjistit skutečnou hloubku Hranické propasti se za podpory National Geographic Society pokusí tým vedený polským speleologem Krzysztofem Starnawskim. Podle odhadů geologů může být Hranická propast hluboká i 700 metrů, čímž by předstihla zatím nejhlubší známou zatopenou propast na světě - italskou Pozzo del Mero dosahující hloubky 392 metrů.

Expedici Neuron, která provede vědecký výzkum propasti, povede hydrogeoložka Helena Vysoká. Ta na projekt obdržela čtvrt milionu korun od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy. „Expedice má velké ambice, hydrogeoložka Helena Vysoká hodlá zkoumat chemické a fyzikální vlastnosti vody z této neuvěřitelné hloubky,“ řekl na rádiu ZET Václav Dejčmar, investor a spolumajitel společnosti RSJ, který se rozhodl Expedici Neuron finančně podpořit. Dejčmar věří, že expedice přinese nové objevy o dávné historii planety Země. „Nejzajímavější expedice jsou spojené s ohromným rizikem, to věděl i Hillary a jeho tým, kteří udělali zásadní objevy. I když cíl této expedice může znít jednoduše, tak tomu tak rozhodně není,“ uvedl Dejčmar. Jestli je v hloubkách Hranické propasti zakonzervované poznání o procesech, které v dávných dobách formovaly Zemi, ukáží nejbližší měsíce.

Další ročník Expedice Neuron bude vyhlášen na předávání Cen Neuron pro mladé vědce, které se uskuteční už 6. května. Podrobnější informace najdete na webové stránce www.expediceneuron.cz. Video k Expedici Neuron 2015 si můžete přehrát zde: 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu ZET každé druhé pondělí v 8:34. Záznam nejnovějšího dílu pořadu najdete v přehrávači výše.

Posledním bílým místem na mapě České republiky je Hranická propast Foto: Jan Kolář / Expedice Neuron

reklama

Další články

  1. Francie odškodní Rusko miliardou eur

    Byznys ·

    Francie zaplatí Rusku 1,1 miliardy euro jako kompenzaci za to, že mu na základě sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině nedodá dvě vrtulníková plavidla Mistral. Uvedl to se…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.