reklama

Poucha: Svět je zlý, lidé se s příchodem digitalizace budou muset učit novým dovednostem

S digitalizací přichází nová v pořadí čtvrtá průmyslová revoluce. Největší taxi společnost na světě nevlastní jediné auto. Největší poskytovatel obsahu nevytváří žádný obsah. Největší maloobchodník světa nevlastní žádný inventář a největší poskytovatel ubytování nevlastní žádnou nemovitost. Ředitel Marketingového institutu Tomáš Poucha v pořadu Show me the money říká, že s příchodem Průmyslu 4.0 budou zanikat pracovní místa. Svět je zlý, lidé se budou muset kvůli tomu učit novým věcem a novým dovednostem. 

Další díly pořadu

Digitalizace je podle Pouchy o co možná největším zefektivnění, zjednodušení a zpřehlednění byznysu. Díky tomu poté společnosti dosáhnou na nejlepší možné výsledky. Názorným příkladem jsou poté právě firmy, které prakticky nic nemají, ale přesto se dokázaly dostat pomocí jedniček a nul na pozici světových lídrů.

Jako příklad lze uvést právě giganty typu Facebook, Uber, Alibaba nebo Airbnb. 

„Podívejme se na to, jak dlouho dřív trvalo, než jsme získali nějaký počet zákazníků. Jsou to krásné statistiky. 75 let trvalo telefonům, než získaly 50 milionů zákazníků. Rádio to mělo zhruba za půlku – za nějakým 38 let. Angry Birds se ale dostaly na 50 milionů zákazníků za 35 dní. Poskakující Pokémoni po ulicích se dostali na 50 milionů zákazníků ještě mnohem rychleji,“ řekl Poucha na rádiu Zet.

Svět se zkrátka zrychluje a digitalizace je jeho hnacím motorem. Lidstvo s tím chtě nechtě musí počítat. Přizpůsobovat se jí musí i samotní zaměstnanci. Ruku v ruce s digitalizací jsou na ně kladeny jiné nároky, než na které byli zvyklí. Celou řadu aktivit totiž začínají přebírat počítače. Ze spousty aktivit je člověk vyřazen. Počítač jej totiž dokáže efektivně nahradit. Práci zvládne odpracovat rychleji a levněji.

„Na druhou stranu se ukazuje, že na jedno staré zaměstnání a na jednu pozici se vytvoří dvě a půl nového místa ale samozřejmě kvalifikovanějšího a lepšího. Samozřejmě zaměstnanost osob s nižší kvalifikací je rozhodně ohrožena, práce pro další lidi může být celá řada,“ uvedl Poucha.

„Má se za to, že produktivita, flexibilita nebo úspory se zvednou zhruba o jednu třetinu. To jsou sakra čísla, která za to stojí. Ano, chápu, svět je zlý. Lidé se budou muset učit. Holt budou mít pravdu ti, co říkali, že jste se měli ve škole více učit,“ sdělil Poucha. 

 

 

V pořadu Show me the money radí ředitel Marketingového institutu Tomáš Poucha se správným fungováním firmy a jejího byznysu.

Aktuální díl si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Poucha: Svět je zlý, lidé se s příchodem digitalizace budou muset učit novým dovednostem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Yahoo špehovala e-maily pro americkou FBI a NSA

  Byznys ·

  Internetová firma Yahoo vytvořila tajný software, pomocí něhož sledovala e-mailovou korespondenci svých klientů pro účely americké policie a tajných služeb. V úterý o …

 2. Online banka Zuno v příštím roce skončí

  Byznys ·

  Zuno Bank v Česku a na Slovensku, která patří mezi první online banky ve střední a východní Evropě, končí. Mateřská Raiffeisen Bank International Group (RBI) postupně …

 3. Musk představil svoji vizi pro kolonizaci Marsu

  Tech ·

  Zakladatel kosmické společnost SpaceX Elon Musk minulý týden představil svůj plán kolonizace Marsu. Dopravení civilizace na rudou planetu rozdělil na několik etap, kte…

 4. Pět let PJ - po Jobsovi

  Tech ·

  Dnes je to pět let, co zemřel na rakovinu slinivky americký podnikatel a spoluzakladatel společnosti Apple Computer Steve Jobs. Zanechal za sebou obrovský odkaz a před…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.