reklama

Praha připravila náhradu za Opencard, od poloviny roku má začít platit Lítačka

Problematickou katru Opencard by měla při jízdách v pražské MHD nahradit nová čipová karta s názvem Lítačka. Magistrát hlavního města od února spustí nový systém vydávání karet, od poloviny roku pak budou lidé na Lítačku moci jezdit. Na tiskové konferenci to dnes oznámila primátorka Adriana Krnáčová. Primátorka už loni avizovala, že Opencard do dvou let skončí. Podle magistrátního posudku je projekt předražený, zastaralý a neužitečný. Projekt, který vznikl za vlády primátora Pavla Béma (ODS), stál Prahu nejméně 1,75 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Přesný termín přechodu na Lítačku primátorka říct nechtěla. Cestující podle ní nic nepoznají. „Je to jeden z důležitých kroků, kterým postupně dojde k vyřešení problému s Opencard,“ uvedla. Náklady na připravovaný projekt podle ní nepřekročí deset milionů korun. V budoucnu nebude mít jen podobu plastové karty. „Máme tu ambici, abychom ji měli v elektronické i papírové podobě a možná i v podobě čipu,“ doplnila. V současnosti podle Krnáčové už běží testovací provoz.

Praha má nevyřešené smlouvy s vlastníkem práv k Opencard, firmou eMoneyServices (EMS). Vydávání karet v uplynulých měsících opakovaně zkolabovalo a provází jej potíže. I kvůli tomu se vedení města rozhodlo pro částečný návrat k papírovým kuponům. EMS po magistrátu žádá přes 600 milionů korun. O 140 milionů korun už se s hlavním městem soudí. Praha ale podle primátorky platit nehodlá.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí. Skutečných uživatelů je ale méně. Karta měla mít celou řadu funkcí a držitelům měla zajišťovat například i slevy na vstupné. Funguje ale především jako elektronická tramvajenka či průkaz do městské knihovny. Obvodní soud pro Prahu 1 nedávno kvůli kartě Opencard uvalil na hlavní město exekuci.

 

 

Zdroj: ČTK

Praha připravila náhradu za Opencard, od poloviny roku má začít platit Lítačka Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.