reklama

Právní okénko: Rozhodnutí Ústavního soudu o povinnosti nezletilých hradit poplatky za odpad

Právní okénko s Michalem Janíkem se tentokrát věnuje rozhodnutí Ústavního soudu. Advokát z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek se tentokrát zaměřuje na problematiku nezletilých a jejich povinnosti hradit poplatky za odpad.

Další díly pořadu

Ústavní soud obdržel návrh od Nejvyššího správního soudu, aby vyslovil neústavnost § 10b odst. 1 písm. a) zákona o místních poplatcích, které bylo účinné do poloviny roku 2012. Toto ustanovení totiž ukládalo povinnost hradit místní poplatek i nezletilým dětem, které mají v obci trvalý pobyt, a současně tuto povinnost nepřenášelo alespoň v platební rovině na zákonné zástupce nezletilého. Nejvyšší správní soud při podání svého návrhu měl za to, že toto zákonné ustanovení odporuje zejména ústavním zásadám, jako je právo na ochranu majetku, právo na zvláštní ochranu dětí či povinnost státu respektovat nejlepší zájem dítěte. Nejvyšší správní soud v této souvislosti řešil případ dnes již 24leté dívky, které byly vyměřeny místní poplatky za provoz systému shromažďování odpadů v době její nezletilosti, a protože její matka na výzvy k zaplacení poplatků nereagovala, tak poté, co se dívka stala výdělečně činnou, byla vůči ní vedena exekuce a v rámci této byl vydán exekuční příkaz k provedení srážek ze mzdy.

Plénum Ústavního soudu vyhovělo návrhu Nejvyššího správního soudu. Ústavní nález byl zveřejněn toto úterý. Michal Janík v této souvislosti upřesnil, že "Ústavní soud v tomto případě navázal na své předchozí rozhodování, kdy uzavřel, že není možné nezletilému uložit zákonem platební povinnost, není-li zpravidla schopen ovlivnit, zda využije služeb podléhajících zpoplatnění. Navíc si nezletilý v nižším věku nemusí být takové platební povinnosti ani vědom".

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

Právní okénko: Rozhodnutí Ústavního soudu o povinnosti nezletilých hradit poplatky za odpad Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Sedm zajímavých faktů o americké armádě

    Společnost ·

    Na americkou armádu bychom měli kvůli nedávným událostem přenést svoji pozornost. Důvodem jsou konkrétně výbušná slova amerického prezidenta Donalda Trumpa namířená pr…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.