reklama

Právník: Dokáže se Janoušek vykroutit z výkonu trestu?

Lobbista Roman Janoušek nenastoupil minulou neděli do výkonu přerušeného trestu odnětí svobody. Učinil tak údajně z důvodu zdravotních problémů. Podle jeho právního zástupce má být totiž v akutní lékařské péči. Situace není úplně přehledná. Soudy se totiž do tohoto úterý přely o to, který z nich rozhodne o případném dodání odsouzeného do výkonu trestu. Podaří se Janouškovi svého a nenastoupí vůbec do vězení? O tom v novém díle pořadu Právní okénko hovořil právník Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. 

Mohlo by vás zajímat

„Pokud tedy byla již dotyčná osoba pravomocně odsouzena k výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody a vyčerpala veškeré řádné či mimořádné opravné prostředky proti takovému nepříznivému odsuzujícímu soudnímu rozhodnutí, existuje několik institutů trestního práva, kterými lze za určitých podmínek dosáhnout buď oddálení nástupu do výkonu trestu odnětí svobody, či dokonce nevykonání takového uloženého trestu,“ řekl Janík na rádiu Zet.

V první řadě je dle zákona možné odložit výkon trestu odnětí svobody a to prostřednictvím lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení. Jiné skutečnosti poté mohou dokazovat, že výkon trestu by ohrozil život odsouzeného. Soud si následně může zadat i znalecké zkoumání zdravotního stavu odsouzeného.

Odsouzený dále může požádat o přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů a to v případě, zdali je postižen těžkou nemocí. Jde o skutečnost, kterou Janoušek již využil. Soud mu poté výkon uloženého trestu odnětí svobody přerušil po dobu jednoho roku. Tato lhůta uplynula minulou neděli.

„A v poslední řadě lze v případě, kdy soud zjistí, že odsouzený onemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou nemocí či nevyléčitelnou duševní nemocí, může soud zcela upustit od výkonu trestu odnětí svobody nebo jeho zbytku. Teprve tato poslední možnost by pro odsouzeného Janouška znamenala nikoliv pouhé oddálení nástupu do výkonu trestu, ale v podstatě definitivní jistotu, že se do věznice nevrátí. I tuto žádost měl odsouzený Janoušek podat,“ sdělil Janík. 

 

Více se o tématu dozvíte ze záznamu celého rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem, který si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Právník: Dokáže se Janoušek vykroutit z výkonu trestu? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mohou se obyvatelé Zimbabwe těšit na budoucnost?

    Společnost ·

    Jaká bude budoucnost Zimbabwe po politickém pádu jejího dlouholetého prezidenta Roberta Mugabeho? Nebude jeho nástupce Emmerson Mnangagwa, ještě do nedávna jeho pravá …

  2. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

    Společnost ·

    Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.