reklama

Právník: Má Zeman rakovinu? Prezident může uspět s žalobou na ochranu osobnosti

Brněnský radní Svatopluk Bartík řekl, že prezident České republiky Miloš Zeman má rakovinu s metastázemi a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Léčbu měl navíc odmítnout. Diagnózu zná přibližně tři týdny. Prezidentův právní zástupce podal trestní oznámení a žalobu na ochranu osobnosti. Advokát Michal Janík říká, že Zeman má šanci na úspěch v obou případech. Úspěšnější pravděpodobnost představuje ale žaloba na ochranu osobnosti. Informace o zdravotním stavu jsou totiž citlivým osobním údajem s přísnější právní ochranou. Bez následků tak nelze zveřejňovat ani pravdivé informace.

Mohlo by vás zajímat

V tomto případě není navíc jisté, zdali Bartíkova informace o Zemanově domnělé nevyléčitelné nemoci je pravdivá. S ohledem na roli prezidenta by se v souvislosti s touto kauzou posuzovalo, zdali existuje pro takovéto zveřejnění veřejný zájem. Klíčovou otázkou by totiž bylo, zdali funkci hlavy státu bude vykonávat osoba i po zdravotní stránce způsobilá.

„Zatím ale zůstává otázkou, z jakých zdrojů pan Bartík pro své tvrzení o smrtelné nemoci prezidenta čerpal. Může to být samozřejmě domněnka či hodnotící soud pana Bartíka, pak je však tak jednoznačně vyslovený závěr rovnající se téměř lékařské diagnóze velmi odvážný a tím spíše může být negativně, tj. v neprospěch žalovaného Bartíka, soudem i hodnocen,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Janík v této souvislosti nevylučuje, že Zeman se svojí žalobou na ochranu osobnosti uspěje. Bartíkovi tak nemusí pomoci ani skutečnost, že jde o veřejně známou osobu, na níž musí být pokládán i kritičtější pohled.

Prvně zmíněné trestní oznámení se týká pomluvy. Jde přitom o úmyslný trestný čin, jenž může značně ohrozit vážnost postižené osoby u spoluobčanů, poškodit jej v zaměstnání, nebo narušit jeho rodinné vztahy. Odsouzené osobě hrozí až dva roky vězení za jednání, jež může být šířeno i prostřednictvím sociální sítě.

„Pokud tedy pan radní Bartík zveřejnil prostřednictvím veřejně přístupného facebookového profilu informaci, která se prokáže jako nepravdivá a tato se týká zdravotního stavu prezidenta, kdy jde o krajně nepříznivou diagnózu, tzn. život ohrožující metastazující rakovinu, nemohu vyloučit, že může být zahájeno trestní stíhání takové osoby a i taková pak soudem uznána vinnou,“ řekl Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Má Zeman rakovinu? Prezident může uspět s žalobou na ochranu osobnosti Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Miloš Zeman

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.