reklama

Právník: Okamurovi a Roznerovi hrozí naplnění trestního činu za zpochybňování genocidia

Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a místopředseda sněmovny Tomio Okamura společně s jeho spolustraníkem Miloslavem Roznerem čelí několika trestním oznámením. Důvodem jsou jejich tvrzení o koncentračním táboru v Letech u Písku. Rozner například řekl, že stát vyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku. Pravník Michal Janík na rádiu Zet říká, že kvůli jejich tvrzením jim hrozí naplnění trestního činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. 

Mohlo by vás zajímat

První sporný výrok pronesl předseda SPD Tomio Okamura v rámci rozhovoru v DVTV. Během něj uvedl, že tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Později se Okamura omluvil. K tomu ale dodal, že uvedený koncentrační tábor povětšinou nikdo nehlídal.

K Okamurovým slovům se později na sjezdu SPD přidal i jeho spolustraník Miloslav Rozner. Během kritizování státního odkupu vepřína vybudovaného poblíž bývalého romského tábora sdělil, že stát vyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu psedokoncentráku.

„Obsah obou dvou prohlášení poslanců SPD by mohl být vykládán buď jako popírání anebo zpochybňování existence či režimu tohoto koncentračního tábora, který byl pro vězně často pouze mezistanicí do táborů vyhlazovacích určených k fyzické likvidaci určitého etnika, v tomto případě Romů. A protože byly zároveň proneseny veřejně, není vyloučeno, že by mohlo dojít k naplnění trestného činu ve smyslu ust. § 405 trestního zákoníku s názvem Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Nyní bude záležet stejně jako v případě Andreje Babiše a kauze zvané Čapí hnízdo na rozhodnutí Poslanecké sněmovny a policie. Ta musí požádat poslance o vyslovení jejich souhlasu s trestním stíháním obou dvou mužů. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Okamurovi a Roznerovi hrozí naplnění trestního činu za zpochybňování genocidia Foto: ČTK/Deml Ondřej: Miloslav Rozner

reklama

Další články

 1. V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů

  Společnost ·

  Počet řidičů taxi protestujících ve čtvrtek v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber vzrostl. Před 11:00 se jich sjelo na parkoviště u strahovského sta…

 2. USA masivně zvýší rozpočtové výdaje

  Byznys ·

  Američtí senátoři se ve středu domluvili na masivním zvýšení rozpočtových výdajů. Díky němu bude přitom možné realizovat řadu rozvojových programů a navýšení financí p…

 3. Schulz odejde z čela SPD, nahradí jej Nahlesová

  Společnost ·

  Šéf německých sociálních demokratů Martin Schulz odejde z čela strany. Ve středu večer to potvrdil na tiskové konferenci v Berlíně. Dvaašedesátiletého politika, který …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.