reklama

Prázdniny startují. Podívejte se, co čekat na silnicích

Na prázdniny k moři, do Tater nebo Alp se vlastním autem dopraví až polovina Čechů. Ukazují to průzkumy Asociace cestovních kanceláří a agentur. Doprava vlastním autem ale s sebou nese i značné výdaje. Vedle opotřebení vozu a výdajů na pohonné hmoty musí lidé počítat i s poměrně vysokými částkami dálničních poplatků. Řidiči by si také měli připravit nervy na dopravní omezení.

Mohlo by vás zajímat

Až padesát procent Čechů zvolí letos dopravu na zahraniční dovolenou svým vlastním automobilem. „Jedním z důvodů rostoucího podílu dopravy vlastním vozem je také vyšší počet domácností se silnými a kvalitními vozy a také samozřejmě dobří řidiči, kteří si troufnou na cestu několik tisíc kilometrů,“ řekla na rádiu Zet mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková. Podle ní takovou dopravu volí zejména ti lidé, kteří jezdí do nejbližších států, jako je sousední Slovensko a Rakousko. Ze vzdálenějších destinací je to pak Maďarsko nebo Bulharsko a u přímořských zahraničních lokalit už je evergreenem Chorvatsko spolu s Itálií.

Ve všech jmenovaných zemích řidiči musejí počítat s dálničními známkami nebo mýty. „Poplatky na průjezd po dálnicích se každoročně mírně zvyšují a to především v Rakousku. Zde činí desetidenní dálniční známka 8,8 eur,“ uvedla Petříčková. Desetidenní poplatek už ale neplatí pro Slovinsko nebo Maďarsko, kde při delší než týdenní dovolené musíte zvolit měsíční variantu dálniční známky. V Itálii nebo Chorvatsku vás zase čekají mýtné brány.

Rakousko dálniční známka 10 denní/8,8 eur
Slovensko dálniční známka 10 denní/10 eur
Slovinsko dálniční známka týdenní/15 eur nebo měsíční/30 eur
Maďarsko dálniční známka týdenní/2 975 forintů nebo měsíční/4 780 forintů
Bulharsko dálniční známka týdenní/8 eur nebo měsíční/15 eur
Chorvatsko mýtné brány cca 40 kun/100 km (lze platit i v eurech)
Itálie mýtné brány cca 7 eur/100 km

Vedle poplatků za dálnice vám mohou cestu na dovolenou znepříjemnit i dopravní zácpy. Ty budou důsledkem několika oprav nebo uzavírek. Na dálnici D1 se od července modernizuje rekordních pět úseků.  Několik mostů se opravuje na trase D10 z Prahy na Mladou Boleslav. Na to navazuje oprava Pražského okruhu u Černého Mostu. Na Pražském okruhu se staví nová protihluková stěna mezi sjezdem z dálnice D1 a Jesenicí. Pozor si také dejte na dálnici D5 mezi Prahou a Rozvadovem. Tam vás čekají tři omezení.

Kromě řady oprav na českých silnicích a dálnicích se nevyhnete ani řadě komplikací v Rakousku nebo Maďarsku. V Rakousku se ve směru do Itálie a na Istrii opravuje tunel Liefering na dálnici A1 na severozápadě Salzburgu. Na A10 je mimo jiné mezi exity Pongau a Lammertal provoz sveden do protisměru, opravuje se pravý jízdní pruh před Taurenským tunelem ve směru na Villach. Směrem na Chorvatsko pokračuje stavba dálnice A5 mezi městy Poysdorf a Schrick, opravují se mosty na průtahu Vídní A23 a na stejné komunikaci za Vídní se opravují i jízdní pruhy. Na dálnice A2 se opravuje komunikace u města Weiner Neustadt a údržba jednoho jízdního pruhu u města Ilz, směr Graz.

V Maďarsku pokračuje stavba dálnice mezi městy Csorna a Szombathely. Omezený je provoz na silnici I/86 u města Zalalövö, kde je kyvadlový provoz na semafory. Stejné je to na I/74 u města Zalaegerszerg.

Nejhorší budou zřejmě první červencový víkend a pak přelom července a srpna, ale i v ostatních termínech se cesty ke Středozemnímu moři zřejmě bez zdržení neobejdou.

 

 

Zdroj: Zet

Prázdniny startují. Podívejte se, co čekat na silnicích Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.