reklama

Pražská Národní galerie u příležitosti 220. výročí své existence připomene život Karla IV.

Pražská národní galerie se rozhodla spolu s 220. výročím svého vzniku oslavit i 700 let od narození Karla IV. Právě tato výstava se stane páteřním projektem celonárodních oslav věnovaných českému panovníkovi. Podle generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta se na výstavě, která začne v den Karlových narozenin 14. května, představí na 200 exponátů.

Mohlo by vás zajímat

Mezi vystavovanými exponáty se podle Fajta budou nacházet malby, sochy, ale i archivní materiály či předměty z uměleckého řemesla, jako například oděvy a šperky. Ředitel Národní galerie na rádiu Zet dále řekl, že je rozjednaná spousta exkluzivních zápůjček. „Jako nejpodstatnější bych zmínil mimořádnou zápůjčku koruny, kterou si Karel IV. nechal v roce 1349 vyrobit v Praze. S tou odjel do Cách a nad hrobem Karla Velikého se jí nechal korunovat římským králem,“ uvedl. Bude se jednat o vůbec první vystavení této královské koruny od její výroby v Praze.

Není to ale zdaleka jediný exponát, který bude v hlavním městě naprosto mimořádně k vidění. „Vyjednali jsme zápůjčku fantastické sochy z hrobu Karlovy babičky Markéty Brabantské z italského Janova... Jejím autorem je Giovanni Pisano, jeden z velikánů středověkého sochařství na evropském kontinentu,“ řekl Fajt.

Na rozdíl od výstavy s názvem Císař z boží milosti z roku 2006, kterou Národní galerie také věnovala Karlu IV., nebude mít nadcházející expozice časově omezené vstupenky. Fajt proto očekává, že s novou výstavou při příležitosti 700. jubilea Karla IV. Národní galerie překoná nebo alespoň zopakuje úspěch expozice z roku 2006, na kterou přišlo přes sto tisíc návštěvníků.

Vedle výstavy o Karlu IV. oslaví Národní galerie výročí svého vzniku také výstavou děl takzvaného naivního (či nedělního) malíře Henriho Rousseaua a jeho vrstevníků. Tato událost se bude konat v Paláci Kinských na podzim.

 

 

Celý rozhovor s generálním ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Pražská Národní galerie u příležitosti 220. výročí své existence připomene život Karla IV. Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

reklama

Další články

 1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

  Byznys ·

  V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

 2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

  Společnost ·

  Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

 3. Čína chce zavést svou vlastní kryptoměnu

  Byznys ·

  Čínská centrální banka uvedla, že chce vydat vlastní digitální měnu. Slibuje si od toho snížení nákladů na výrobu tradičních papírových peněz, zlepšení výběru daní a e…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.