reklama

„Přebytku bylo dosaženo omylem, nikoliv plánovitě. To je špatně,“ říká Šichtařová

Státní rozpočet skončil loni v rekordním přebytku 61,8 miliardy korun. Na začátku roku se však plánoval se schodkem 70 miliard korun a ještě na podzim se mluvilo o vyrovnaném rozpočtu. Právě to, že nebyl přebytek plánovaný, kritizovala na rádiu Zet ekonomka Markéta Šichtařová. 

Mohlo by vás zajímat

„Kdybychom dopředu správně odhadli hospodářský růst a kdybychom dopředu plánovali rozpočet jako vyrovnaný, tak ten přebytek mohl být výrazně větší,“ uvedla Šichtařová. Pro příští rok se pak obává opačného trendu, tedy toho, že je letošní růst naplánován příliš optimisticky a státní rozpočet se bude vyvíjet hůř, než se nyní předpokládá.

Miroslav Kalousek, dlouhodobý kritik ministerstva financí a ministra Andreje Babiše, uvedl, že výsledek rozpočtu není trend hospodařením vlády, ale souhrn okolních vlivů. S tím souhlasí i Šichtařová. Za překvapivým výsledkem rozpočtu stojí podle ní zejména to, že se předpokládal mylně mnohem slabší hospodářský růst, než jakého Česká republika nakonec dosáhla.

„Jsou tam i další vlivy. Jedním ze silných je skutečnost, že došlo ke konci rozpočtové období u evropských fondů a projektů a tím pádem jsme nečerpali takové částky jako v předchozích letech a tudíž také nebylo potřeba je kofinancovat ze státních peněz,“ uvedla a zároveň dodala, že je dlouhodobým kritikem evropských fondů. „Byla bych radši, kdyby tyto peníze Česká republika vůbec nevyužívala. Tudíž mi vůbec nic nevadí na tom, že se zrovna v této oblasti málo investovalo,“ řekla ekonomka.

Jako minoritní vliv pak označila i intervence České národní banky, které vyvolaly spekulativní poptávku po korunách, tudíž i spekulativní poptávku po státních dluhopisech. „Došlo tak k prudkému snížení úroků a toto náhlé snížení úrokových sazeb také ušetřilo v rozpočtu peníze,“ řekla Šichtařová.

Otázkou nyní zůstává, jak s překvapivým přebytkem naložit. Nabízí se například možnost je investovat. K tomu, že vyšší investice přinesou i vyšší růst, je však Šichtařová skeptická. „Investiční příležitosti chybí. Měli bychom se na to podívat jinak. Ne, jak peníze co nejrychleji utratit, ale jak je co nejlépe ušetřit,“ řekla s tím, že by přebytek měl být zcela jednoznačně použit ke snížení státního dluhu.

 

 

Celý rozhovor s ekonomkou Markétou Šichtařovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdtoj: Zet

 

 

„Přebytku bylo dosaženo omylem, nikoliv plánovitě. To je špatně,“ říká Šichtařová Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

    Společnost ·

    Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.