reklama

„Před eurozónou měla EU vytvořit federaci. Řecko by se do problému nedostalo,“ říká P. Strejček

Kdyby Evropská unie vytvořila federaci ještě před tím, než vznikla eurozóna, nemuselo by se Řecko potýkat s takovými problémy, kterým čelí dnes. V pořadu Alter Eko na rádiu Zet to řekl politolog a ekonom Petr Strejček. „Řecko by bylo schováno za společným dluhopisem ,Spojených států evropských‘ - teď hovořím imaginárně - a finanční trhy by neměly šanci zaútočit na jednotlivý stát,“ řekl Strejček, který fungování potenciální evropské federace přirovnal k USA.

Další díly pořadu

Evropská unie po krizovém období od roku 2008 uvažuje o svém dalším rozvoji. Jednou z cest, kam by se mohla dále vyvíjet, je idea vytvoření politické unie - federace. Podle Strejčka je to jedna ze dvou možností, kam může evropské sdružení dále spět. „Buď je to federace anebo je to ekonomické sdružení, tedy návrat před rok 1992,“ řekl na rádiu Zet Luborovi Lacinovi z Mendelova evropského centra.

Podle Strejčka je ideální cestou k vytvoření „Spojených států evropských“ jejich založení vůdčími státy Evropské unie a postupné přibírání ostatních států Evropy. Nemělo by se tak však dít na základě plnění kritérií a podpisů přístupových smluv. „Ty státy, které budou přistupovat k imaginární evropské federaci, budou podepisovat ústavu evropské federace, která bude zajišťovat rozpočet, stejné zákony v daňové problematice, v soudnictví a ve všech legislativních normách tak, jak to vidíme ve Spojených státech amerických.“

I když by podle Strejčka vytvoření federace před měnovou unií ekonomice Řecka i dalších států pomohlo, uznal, že v dané době to nebylo reálné. I přesto je ale toho názoru, že by politici měli uvažovat v několika variantách a scénářích. „Osobně se nemusím přiklánět k evropské federaci, ale musím přemýšlet o scénářích, variantách a o tom jaká by budoucnost evropské integrace měla být, což bych doporučoval současným politikům,“ řekl Strejček.

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

„Před eurozónou měla EU vytvořit federaci. Řecko by se do problému nedostalo,“ říká P. Strejček Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.