reklama

Přehled zpráv BBC: Nepálské zemětřesení má oběti i v Číně; Chile se obává dalších výbuchů sopky

Rozhlasové vysílání BBC World Service se věnují sobotnímu zemětřesení, ke kterému došlo v Nepálu a vyžádalo si několik tisíců životů. Nejen zde však bilancují oběti, desítky lidí zahynuly i v sousední Číně a Indii. Na druhém konci světa, v Chile, se zase tamní úřady připravují na další výbuchy sopky Calbuco, která se probudila minulý týden.

Mohlo by vás zajímat

Sobotní zemětřesení v Nepálu si podle úřadů vyžádalo nejméně 3218 obětí, dalších asi šest a půl tisíce lidí bylo zraněno. Desítky lidí zahynuly i v sousední Číně a Indii. Kromě mrtvých v hlavním městě Nepálu Káthmándú a jeho okolí zemřelo nejméně 18 lidí při sesuvu laviny na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Tisíce lidí v Nepálu přenocovaly už druhou noc venku – někteří přišli o své domovy, jiní se obávají vrátit kvůli možným následným otřesům.  Záchranáři proto nechali lidem bez přístřeší vystavět nouzové stany. Otřesy o síle 7,8 stupně způsobily v Nepálu největší katastrofu od roku 1934.

Francouzský prezident François Hollande, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda Evropské rady Donald Tusk v neděli uctili oběti holokaustu a odbojáře v areálu někdejšího koncentračního tábora Natzweiler-Struthof v Alsasku. Hollande při návštěvě někdejší plynové komory vyzval k ostražitosti vůči současným projevům antisemitismu a rasismu. Natzweiler-Struthof je jediný někdejší nacistický koncentrační tábor na území dnešní Francie.

Nejméně dva lidé zemřeli při násilných středech v Burundi den poté, co prezident Pierre Nkurunziza zahájil kampaň před prezidentskými volbami. Tisíce lidí porušily zákaz vycházení v hlavním městě Bujumbura a policie použila varovné výstřely do vzduchu. Prezident Nkurunziza se uchází už o třetí volební období v úřadu. Jeho oponenti tvrdí, že tato kandidatura ohrožuje mírovou dohodu, která v roce 2005 ukončila dvanáctiletou občanskou válku v zemi.

Chilské úřady varovaly obyvatele před dalšími možnými výbuchy sopky Calbuco, která v uplynulém týdnu vybuchla už dvakrát. Od středy tak bylo z nejbližšího sousedství sopky evakuováno přes 6 000 lidí. Z kráteru nyní stoupá dým do výšky mnoha kilometrů. Sopka byla naposledy aktivní v roce 1972.

Téměř sto procent hlasů získal podle předběžných odhadů v předčasných volbách v Kazachstánu dosavadní prezident Nursultan Nazarbajev. K urnám přišlo odevzdat svůj hlas 95 procent oprávněných voličů. Čtyřiasedmdesátiletý Nazarbajev vládne v Kazachstánu už 25 let. Lidskoprávní organizace obviňují vládu ze systematického potírání opozice. Díky nerostnému bohatství se však vládě podařilo zajistit obyvatelům rostoucí životní úroveň, Kazachstán je nejbohatší z pěti bývalých sovětských středoasijských republik.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Nepálské zemětřesení má oběti i v Číně; Chile se obává dalších výbuchů sopky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.