reklama

Přehled zpráv BBC: Použití chemických zbraní proti Kurdům; čínský sklad stále hoří

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy prověřují podezření, že příslušníci hnutí Islámský stát (IS) použili proti kurdským silám v severní části Iráku chemické zbraně. Podle kurdských představitelů trpí kurdští bojovníci po útoku IS dýchacími problémy. BBC dále informuje o tom, že i po 36 hodinách stále hoří v místě výbuchu průmyslového skladu v čínském přístavním městě Tchien-ťin. Vyšetřovatelé stále zjišťují příčinu exploze.

Mohlo by vás zajímat

Schůze členů řeckého parlamentu před plánovaným rozhodováním o nové dohodě o mezinárodní finanční pomoci trvala celou noc. Řecký ministr financí varoval, že pokud poslanci dohodu během několika hodin nepodpoří, nedojde na schůzi ministrů zemí eurozóny, která se má konat odpoledne, k udělení potřebného souhlasu. Řecká opozice ministrova slova označila za provokaci, přesto poslanci nakonec dohodu schválili

Řecké úřady vyslaly výletní loď na ostrov Kos, kde se nachází velké množství migrantů ze Středního východu a severní Afriky. Plavidlo bude sloužit jako registrační centrum a bude poskytovat dočasné útočiště až 2500 osobám.

Vyšetřovatelé v Číně se stále snaží zjistit, co způsobilo mohutné exploze ve skladišti v čínském přístavním městě Tchien-ťin. O život tam přišlo nejméně 50 osob. I 36 hodin po výbuchu na místě exploze stále hoří. Podle některých zpráv je ve skladišti uloženo velké množství kyanidu sodného.

Americké úřady zahájily vyšetřování podezření, že příslušníci hnutí Islámský stát použili proti kurdským silám v severní části Iráku chemické zbraně. Podle kurdských představitelů trpí 60 kurdských bojovníků dýchacími problémy, a to po útoku ze strany Islámského státu, ke kterému došlo tento týden.

Indonéský soud zrušil rozsudek nad dvěma učiteli z mezinárodní školy v Jakartě. Ti byli v dubnu odsouzeni k deseti letům vězení za sexuální zneužívání žáků. Podle prohlášení jejich právníka budou oba odsouzení brzy propuštěni z vězení.

Pokus guatemalského kongresu zbavit prezidenta země Ottu Péreze Molinu imunity v souvislosti s vyšetřováním korupčního skandálu selhal. Guatemalští úředníci jsou podezřelí z toho, že od nejrůznějších obchodníků získali miliony dolarů ve formě úplatků. Za to jim měli pomáhat vyhnout se placení dovozního cla. Guatemalský prezident jakékoliv pochybení odmítá.

Spojené státy americké vrátily ukradený Picassův obraz francouzským úřadům poté, co jej američtí celníci objevili zásilce označené jako „rukodělný výrobek“. Odesilatel deklaroval, že obsah má hodnotu 30 dolarů. Podle oficiálních informací přitom dosahuje cena tohoto Picassova obrazu 15 milionů amerických dolarů.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Použití chemických zbraní proti Kurdům; čínský sklad stále hoří Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.