reklama

Prezident Rúhání: Íránci mají právo protestovat, ale bez násilí

Íránský prezident Hasan Rúhání se dnes poprvé veřejně vyjádřil k protivládním protestům, které v zemi trvají od čtvrtka a které si vyžádaly nejméně dvě oběti. Prezident uvedl, že Íránci mají právo vyjádřit svůj názor a kritizovat vládu, kritika ale podle něj nesmí vyústit v násilí. Informovala o tom agentura AP.

Mohlo by vás zajímat

"Lidé mají absolutní svobodu kritizovat vládu a protestovat, jejich protesty by ale měly přispět k vylepšení situace v zemi. Kritika by neměla být provázena násilím a ničením veřejného majetku," řekl dnes Rúhání. Ten byl letos zvolen na druhé funkční období v čele země i díky slibu, že ozdraví ekonomiku, poznamenanou léty mezinárodních sankcí.

Díky dohodě z roku 2015 byly mezinárodní sankce zrušeny, na ekonomice se to ale zatím projevuje jen pomalu. Podařilo se srazit inflaci, avšak nezaměstnanost zůstává vysoká - letos činila 12,4 procenta, mezi mladými Íránci byla ale vyšší - 29 procent.

Právě nespokojenost s ekonomickou situací byla hlavním důvodem, proč nynější nepokoje ve čtvrtek vypukly. Lidé v ulicích ale záhy začaly volat hesla jako "Pryč s diktátorem!", čímž měli podle agentury Reuters na mysli zejména nejvyššího duchovního vůdce země ajatolláha Alího Chameneího. Demonstranti volali také hesla za propuštění politických vězňů.

Mnozí kritizují i zahraniční politiku Íránu na Blízkém východě, kde je vláda zapojena do války v Sýrii a Iráku podporou libanonského šíitského hnutí Hizballáh a kde také finančně podporuje Palestince. Íránci vládě vyčítají, že se kvůli tomu málo věnuje domácím ekonomickým problémům.

Nynější nepokoje vypukly ve čtvrtek ve druhém největším městě země v Mašhadu a posléze se rozšířily do dalších měst země, včetně metropole Teheránu. Při zásahu bezpečnostních složek proti protestujícím v západoíránském městě Dorúd v sobotu zemřeli dva lidé.

Protesty, jichž se účastní desítky tisíc lidí, jsou největšími nepokoji v Íránu od roku 2009. Tehdy vyšli Íránci do ulic po druhém zvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, protože vinili revoluční gardy ze zmanipulování výsledků voleb. Nepokoje trvaly několik měsíců a vyžádaly si několik desítek mrtvých a stovky zatčených.

 

Zdroj: ČTK

Prezident Rúhání: Íránci mají právo protestovat, ale bez násilí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Poslední den v roce podle Donalda Trumpa

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump oslaví příchod nového roku ve své soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Už téměř dvě desítky let tu na Silvestra pořádá galavečer, …

 2. Dolar letos utrpěl nejprudší pokles od roku 2003

  Byznys ·

  Americký dolar letos zaznamenal nejprudší pokles od roku 2003, vůči koši předních měn oslabil o zhruba deset procent. Samotné euro se dnes vůči dolaru poprvé od září d…

 3. Český akciový index PX letos stoupl o 17 %

  Byznys ·

  České akcie letos stouply podle indexu PX o 17 procent, index končí rok na 1077 bodech. Pražská burza se během roku dostala na šestiletá maxima. Vyplývá to z dnešních …

 4. Český export čeká v roce 2018 zpomalení

  Byznys ·

  Export tuzemských firem poroste i v příštím roce, tempo růstu by ale mělo zpomalit na tři až pět procent. Hlavní brzdou vývozu bude pokles poptávky po automobilech v E…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.